Wyścig Bitwy Warszawskiej: Kolarz z Erytrei wygrał skrócony drugi etap

Kolarz z Erytrei Natnael Tesfatsion (NTT Continental) wygrał drugi etap wyścigu Bitwa Warszawska 1920 z metą w Serocku. Etap został skrócony o kilkadziesiąt kilometrów, a neutralizacja czasu sprawiła, że klasyfikacja generalna nie uległa zmianom.

Trasa drugiego etapu, z Legionowa do Serocka, miała liczyć 138 km, w tym siedem 17-kilometrowych rund w okolicach miasta etapowego. Na każdej z nich znalazł się odcinek szutrowy, co wywołało protesty kilku ekip. Naciski niezadowolonych zespołów, według których jazda po nierównej nawierzchni, w upale i kurzu, mogła grozić bezpieczeństwu zawodników, spowodowały, że w ostatniej chwili trasa została zmieniona.

Skrócono ją do ok. 80 kilometrów, omijając nieutwardzone odcinki i wytyczając "zastępcze" 1400-metrowe okrążenia na ulicach Serocka. Jednocześnie, decyzją sędziego głównego, na etapie nie przyznawano bonifikat czasowych, a zawodniczy, którzy przejechali metę pierwszego z 20 finałowych okrążeń, zostali sklasyfikowani bez obowiązku dalszej jazdy.

W tej sytuacji walkę o etapowe zwycięstwo toczyło zaledwie kilkunastu zawodników, a kolarze z czołówki klasyfikacji, z liderem Pawłem Bernasem (Mazowsze Serce Polski) zjechali z trasy nie chcąc ryzykować kraksy czy kontuzji na krętej, miejskiej rundzie.

Ton rywalizacji na ulicach Serocka nadawali początkowo zawodnicy młodzieżowej ekipy Lotto-Soudal, a jeden z nich - Australijczyk Harry Sweeny - odskoczył rywalom i zyskał kilkanaście sekund przewagi. Kilka okrążeń przed metą do kontrataku ruszył jednak Tesfatsion, szybko doganiając lidera, a później okazując się szybszym na finiszu. Wyprzedził Sweeny'ego o długość roweru. Trzecie miejsce zajął Włoch Filippo Bertone (Iseo Serrature).

Wszyscy kolarze, którzy dojechali do mety pierwszego okrążenia, otrzymali jednakowy czas. Na etapie nie przyznano bonifikat na lotnych premiach i mecie, zawodnicy nie otrzymają także punktów do rankingu UCI. Liderem wyścigu pozostał Bernas.

Rywalizacja składa się z prologu i czterech etapów. W sobotę kolarze ścigać się będą na okrężnej trasie ze startem i metą w Nasielsku. Wyścig upamiętnia setną rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku, zakończonej zwycięstwem Wojska Polskiego nad bolszewikami.