Liga Europy: Sevilla w finale! Manchester United odpadł z rozgrywek

Gola na wagę awansu do finału zdobył dla Sevilli Luke de Jong.

Sevilla FC jako pierwsza zakwalifikowała się do finału piłkarskiej Ligi Europy. Piłkarze Julena Lopeteguiego pokonali 2:1 Manchester United. Autorem decydującego gola był wprowadzony z ławki Luke de Jong.

"Czerwone Diabły" bardzo szybko objęły prowadzenie w meczu. W 8. minucie spotkania Marcus Rashford został sfaulowany w polu karnym przez Diego Carlos. Sędzia Felix Brych skonsultował decyzję z wozem VAR i zdecydował się podyktować "jedenastkę". Do rzutu karnego podszedł Bruno Fernandes, który efektownie posłał piłkę tuż pod poprzeczkę bramki Yassine'a Bounou.

Sevilla mogła odpowiedzieć w 16. minucie. Mocno ze skrzydła uderzał Lucas Ocampos, lecz na posterunku był David De Gea, który odbił piłkę na rzut rożny. W końcu podopiecznym Julena Lopeteguiego udało się doprowadzić do wyrównania. Sergio Regulion dograł piłkę do niepilnowanego w polu karnym Suso, który uderzył przy samym słupku. W 26. minucie gry mieliśmy remis.

Piłkarze Ole Gunnara Solskjeara mogli ponownie wyjść na prowadzenie w 33. minucie. Groźnie uderzał Anthony Martial, lecz Francuz chybił o kilka centymetrów.  W końcówce pierwszej połowy niebezpiecznie z krawędzi pola karnego strzelał Fernandes, jednak jego uderzenie obronił Bounou. Do przerwy utrzymał się remis 1:1.

Druga odsłona rozpoczęła się od mocnego natarcia ekipy z Anglii. Piłkarze United mieli kilka doskonałych sytuacji do strzelenia gola. Okazje marnowali Mason Greenwood oraz dwukrotnie Anthony Martial. Świetnie w bramce klubu z Andaluzji spisywał się Bounou.

Później tempo gry nieco spadło. Jedni i drudzy podejmowali próby ataków, lecz brakowało w nich dynamiki. W 73. minucie Joan Jordan wykonywał rzut wolny w pobliżu "szesnastki" Sevilli. Po jego uderzeniu piłka odbiła się od ręki jednego z zawodników "Czerwonych Diabłów". Niemiecki arbiter po omówieniu sytuacji z wozem VAR postanowił nie dyktować rzutu karnego.

W 78. minucie gry Jesus Navas dośrodkował piłkę z prawego skrzydła w pole karne. Tam Luuk de Jong uwolnił się spod opieki defensorów i z najbliższej odległości skierował futbolówkę do siatki. Gracze trenera Lopeteguiego znaleźli się o krok od awansu do finału.

Po stracie drugiego gola piłkarze z Manchesteru podejmowali pojedyncze próby w ofensywie, lecz żadna z nich nie spowodowała większego zagrożenia pod bramką zespołu z Hiszpanii. Sevilla wygrała 2:1 i w finale LE spotka się z lepszym z pary Inter Mediolan - Szachtar Donieck.

Sevilla FC - Manchester United 2:1 (1:1)

Bramki: Suso 26, de Jong 76 - Fernandes 9 (rzut karny)

Sevilla FC: Yassine Bounou - Jesus Navas, Jules Kounde, Diego Carlos, Sergio Reguilon - Ever Banega, Fernando Reges, Joan Jordan (88' Nemanja Gudelj) - Suso (75' Franco Vazquez), Youssef En-Nesyri (56' Luuk de Jong), Lucas Ocampos (56' Munir El Haddadi).

Manchester United: David de Gea - Aaron Wan-Bissaka (88' Timothy Fosu-Mensah), Victor Lindelof, Harry Maguire, Brandon Williams (87' Daniel James) - Fred - Mason Greenwood (90+3' Odion Ighalo), Bruno Fernandes, Paul Pogba, Marcus Rashford (87' Juan Mata) - Anthony Martial