Wyścig Bitwy Warszawskiej: Oscar Riesebeek zwycięzcą, Paweł Bernas trzeci

Inne
Wyścig Bitwy Warszawskiej: Oscar Riesebeek zwycięzcą, Paweł Bernas trzeci
fot. PAP
Wyścig Bitwy Warszawskiej - wyniki, klasyfikacja końcowa.

Holender Oscar Riesebeek (Alpecin-Fenix) samotnie dojechał do mety ostatniego, czwartego etapu wyścigu Bitwy Warszawskiej i uzyskując przewagę ponad 40 sekund nad grupą pościgową zapewnił sobie końcowy triumf. Z peletonu najszybciej finiszował Maciej Paterski (Wibatech Merx).

Losy wyścigu rozstrzygnęły się na najtrudniejszym odcinku etapu z Płocka do Płońska (158 km), tj. trzykilometrowej polnej drodze znajdującej się na pokonywanej kilkakrotnie pętli w okolicach Płońska. Organizatorzy nie bez powodu poprowadzili wyścig właśnie tędy - droga pomiędzy Ćwiklinem i Marcelinem była w 1920 roku areną zwycięskiej szarży ułanów nad sowiecką piechotę.

 

Na szutrowej drodze peleton rwał się kilkakrotnie, a najbardziej aktywni byli kolarze "gospodarzy", czyli ekipy Mazowsze Serce Polski. Po ich akcji utworzyła się kilkuosobowa czołówka, ale znalazł się w niej także jadący w żółtej koszulce Belg Senne Leysen. Niespodziewaną "atrakcją" okazał się zamknięty przejazd kolejowy - spowodowane tym zamieszanie sprawiło, że grupki połączyły się i walka rozpoczęła się od nowa.

 

Zobacz także: Jakob Fuglsang triumfatorem prestiżowego klasyku Il Lombardia

 

Końcówkę najlepiej rozegrał kolarze Alpecin-Fenix. Korzystając, że oczy rywali zwrócone były na lidera, wypracowali pozycję do samotnego ataku innemu swojemu zawodnikowi - Riesebeekowi. Kilkanaście kilometrów przed metą znalazł się on na czele i stopniowo powiększał przewagę. Kolarze Mazowsza, wyczerpani atakami w pierwszej fazie etapu, nie byli już w stanie zareagować i Holender został zwycięzcą etapu oraz całego wyścigu.

 

W końcowej klasyfikacji dwie czołowe lokaty zajęli kolarze Alpecin-Fenix, a trzeci był najlepszy z Polaków - Paweł Bernas (Mazowsze Serce Polski). W czołowej szóstce uplasowali się jeszcze Maciej Paterski i Patryk Stosz.

 

Ciekawą innowacją było wprowadzenie na etapach odcinków szutrowych i specjalnej klasyfikacji "gravel". Wygrał ją Rick Pluimers z ekipy Jumbo-Visma Development. Na pierwszym etapie odcinek szutrowy został ominięty na prośbę kilku ekip, co skutkowało skróceniem trasy i neutralizacją czasu. Jak powiedział na mecie w Płońsku sędzia główny wyścigu, reprezentujący UCI Andreas Gensheimer, udało się jednak dojść do porozumienia z zespołami i na kolejnych etapach szutrowe odcinki stały się atrakcją wyścigu i urozmaiciły rywalizację.

 

Do mety ostatniego etapu dojechało 87 spośród 144 startujących.

 

Wyścig upamiętniał setną rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku, zakończonej zwycięstwem Wojska Polskiego nad bolszewikami.

 

Wyniki 4. etapu (Płock - Płońsk, 158 km):

 

1. Oscar Riesebeek (Holandia/Alpecin-Fenix) – 3:33.12
2. Maciej Paterski (Wibatech Merx) – strata 43 s
3. Dominik Neuman (Czechy/Elkov Kasper)
4. John Mandrysch (Niemcy/P&S Metalltechnik)
5. Patryk Stosz (Voster ATS)
6. Marcel Meisen (Niemcy/Alpecin-Fenix) – wszyscy ten sam czas

 

Klasyfikacja końcowa Wyścigu Bitwy Warszawskiej 2020:

 

1. Oscar Riesebeek (Holandia/Alpecin-Fenix) – 10.43.29
2. Senne Leysen (Belgia/Alpecin-Fenix) – strata 29 s
3. Paweł Bernas (Mazowsze Serce Polski) – 36
4. Jarne Van De Paar (Belgia/Lotto Soudal Development) – 37
5. Maciej Paterski (Wibatech Merx) – 37
6. Patryk Stosz (Voster ATS) – 38
...
8. Adrian Banaszek (Mazowsze Serce Polski) – 45
29. Mateusz Grabis (Voster ATS) – 6.05
36. Jakub Murias (Voster ATS) – 7.11
41. Adrian Kurek (Mazowsze Serce Polski) – 9.24.

RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze