Superliga tenisistów stołowych: W nowym sezonie 34 graczy z zagranicy

Inne
Superliga tenisistów stołowych: W nowym sezonie 34 graczy z zagranicy
fot. PAP
Superliga tenisistów stołowych: W nowym sezonie 34 graczy z zagranicy.

Tylko dwa zespoły - Poltarex Pogoń Lębork i AZS AWFiS Balta Gdańsk - zagrają w nowym sezonie superligi tenisistów stołowych wyłącznie w krajowych składach. Pozostałe kluby zgłosiły do rozgrywek w sumie 34 zawodników z zagranicy.

Okno transferowe w superlidze zamknięto w sobotę o północy. W zgłoszonych do rozgrywek składach znalazło się 34 zagranicznych zawodników. Największą grupę wśród nich stanowią Japończycy, których jest dziewięciu. Sześciu zawodników pochodzi z Chin, a czterech z Korei Południowej. Spośród rywalizujących w rozgrywkach 13 klubów, tylko dwa - z Lęborka i Gdańska - nie podpisały kontraktów z żadnym cudzoziemcem.

 

Broniący tytułu Sokołów S.A. Jarosław (wcześniej Kolping Frac) wzmocnił wicemistrz Azji sprzed trzech lat, reprezentujący Koreę Płd. Jeong Sang-Eun. W zespole pozostali Ukrainiec Kou Lei i Han Qiyao z Chin. Dołączyli Patryk Zatówka, Paweł Chmiel oraz Sathiyan Gnanasekaran z Indii, zajmujący 32. miejsce na świecie.

 

W porównaniu do minionego sezonu nie zmienił się natomiast skład wicemistrza drużyny Dartomu Bogorii, w której występują Marek Badowski, Miłosz Redzimski, Michał Gawlas, Patryk Pyśk, Czech Pavel Sirucek, Grek Panagiotis Gionis oraz Japończycy Masaki Yoshida i Kaii Yoshida.

 

Zobacz także: Samuel Kulczycki zwycięzcą turnieju "Lotto z Gwiazdą"

 

Walkę o swój pierwszy mistrzowski tytuł zapowiada Dekorglass Działdowo, który zdecydował się na transfery dwóch zawodników europejskiej czołówki: Jakuba Dyjasa z Liebherr Ochsenhausen i Chorwata Andreja Gaciny z UMMC Jekaterynburg. W zespole pozostał występujący w chorwackiej kadrze Wei Shihao i grający trener Jiri Vrablik. Do rozgrywek zgłoszeni zostali również m.in. Kamil Kurowski i mający polskie obywatelstwo Xu Wenliang.

 

Reprezentant Białorusi Aleksander Chanin będzie w nowym sezonie uzupełnieniem składu Dojlid Białystok, w którym są już Wang Zeng Yi i pochodzący z Chin Li Yongyin. Czwartym zawodnikiem ma być debiutujący w poprzednim sezonie Piotr Michalski. Klub zgłosił też dwóch Chińczyków - Liao Hongrana i urodzonego w 1962 roku Bumbum Suma, który będzie najstarszym zawodnikiem superligi.

 

Wśród zespołów z medalowymi aspiracjami jest także Energa Manekin Toruń, która zakontraktowała aż pięciu Azjatów. Nowymi zawodnikami są Yuki Matsuyama i Kanoya Ryohei z Japonii. Przedłużone zostały kontrakty z innymi Japończykami Taimu Arinobu i Yukim Hirano oraz Ng Pak Namem z Hongkongu. W składzie są też m.in. Konrad Kulpa, Tomasz Kotowski, Damian Węderlich i pozyskany z Dojlid Białystok Przemysław Walaszek.

 

Liao Cheng-Ting z Tajwanu, który w 2019 r. był zdobywcą srebrnego medalu w grze podwójnej na turnieju finałowym World Tour w Zhengzhou wzmocnił 3S Polonię Bytom. Do składu dołączyli też 22-letni Chińczyk Ren Bowen i Filip Szymański, grający ostatnio w lidze belgijskiej. Ze starego składu pozostał Robert Floras. Odeszli natomiast Lam Siun Hang, Czech Antonin Gavlas i Mateusz Gołębiowski.

 

Do Fibrain AZS Politechniki Rzeszów dołączył Koreańczyk Park Chan-Hyeok i Japończyk Hiromitsu Kasahara oraz mistrz Polski w singlu z 2011 roku Bartosz Such. Ze starego składu pozostali: Piotr Chodorski, Tomasz Lewandowski, Szymon Kolasa i Chińczyk Wang Jianan.

 

Zobacz także: Tomasz Krzeszewski: Z każdym dniem jesteśmy coraz lepsi

 

W składzie Lotto Zooleszcz Gwiazdy Bydgoszcz znalazł się pierwszy Kanadyjczyk w historii superligi, dwukrotny olimpijczyk Wang Eugene. Po rocznej przerwie wrócił Koreańczyk Kang Dongsoo. Będą również grali: Japończyk Asuka Machi, Rosjanin Wiaczesław Burow, Mateusz Ufnal, Artur Grela i Patryk Jendrzejewski.

 

Z kolei Olimpia-Unia Grudziądz zgłosiła do rozgrywek trzech obcokrajowców. Są to: reprezentujący Azerbejdżan były mistrz Europy juniorów Khinhang Yu, Koreańczyk Yu Bin Kwak i Rosjanin Maksim Czapłygin. W składzie pozostali Marco Golla i Jan Zandecki.

 

Aktualny mistrz Grecji w singlu Konstantinos Angelakis oraz czterokrotny mistrz świata w ping-pongu (czyli grze rakietkami bez profesjonalnych okładzin) Anglik Andrew Baggaley będą reprezentować zespół beniaminka - Uczelni Państwowej Zamość. Oprócz nich w składzie są m.in. Ukrainiec Igor Zawadskij oraz Marcin Litwiniuk i Paweł Kozieł.

 

Jedynym cudzoziemcem w składzie powracającej po roku do superligi Palmiarni Zielona Góra będzie z kolei Japończyk Taku Takakiwa. Zagrają też m.in. Kamil Nalepa, Łukasz Wachowiak i Mateusz Zalewski.

 

W tym roku w superlidze zaplanowano rozegranie 13 kolejek sezonu podstawowego (od 4 września do 4 grudnia). Po Nowym Roku zmagania toczyć się będą w grupach. Dwa najlepsze kluby z mistrzowskiej awansują bezpośrednio do półfinałów play off. Pozostałe, czyli z miejsc 3-6, powalczą w dodatkowej rundzie o promocję do strefy medalowej. Z kolei w grupie 7-13 odbędzie się sześć serii gier i na podstawie wyników ustalona zostanie kolejność. Do pierwszej ligi spadnie ostatni zespół.

agb, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl
ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Magazyn CLIP - 16.08

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie