Formuła 1: Wszystkie zespoły podpisały nową Concorde Agreement

Moto
Formuła 1: Wszystkie zespoły podpisały nową Concorde Agreement
fot. PAP
Dziesięć zespołów Formuły 1 podpisało nową umowę Concorde Agreement.

Wszystkie dziesięć zespołów startujących w mistrzostwach świata Formuły 1 podpisało nową umowę Concorde Agreement - potwierdził w środę w oficjalnym oświadczeniu prezes F1 i szef Liberty Media Chase Carey.

- Ten rok był dla świata bezprecedensowy i jesteśmy dumni, że Formuła 1 skonsolidowała się w ostatnich miesiącach, aby w bezpieczny sposób powrócić do kontynuacji cyklu wyścigowego - napisał w oświadczeniu Carey. Dodał, że "teraz będzie można budować długoterminową przyszłość naszego sportu."

 

ZOBACZ TAKŻE: Jens Voigt: Kolarstwo jest bardziej niebezpieczne niż Formuła 1

 

Nowa umowa, która obowiązuje do 2025 roku, może być za zgodą wszystkich przedłużona na kolejne pięć lat.

 

Concorde Agreement – umowa pomiędzy Międzynarodową Federacją Samochodową (FIA), zespołami Formuły 1 (obecnie reprezentowanymi przez FOTA) i Formula One Administration. Na jej podstawie opracowane są zasady, na podstawie których zespoły rywalizują w wyścigach, zasady podziału części wpływów z praw do transmisji oraz nagrody pieniężne. Efektem porozumienia jest także zachęcanie do zwiększenia profesjonalizmu i sukcesu komercyjnego Formuły 1.

 

Najważniejszym elementem tej umowy jest nałożenie na zespoły obowiązku udziału w każdym wyścigu, co sprawia, że F1 staje się bardziej wiarygodny dla nadawców, którzy mogą inwestować więcej, płacąc większe kwoty z tytułu praw do transmisji telewizyjnych. W zamian zespoły otrzymuję gwarantowany udział w dochodach.

 

FOTA to organizacja założona 29 lipca 2008 roku, która występuje w imieniu ekip F1 i negocjuje wszystkie warunki finansowe, techniczne i komercyjne obowiązujące strony - zespoły i obecnego właściciela F1 - Liberty Media. 

PN, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze