ME w kolarstwie: Anna Plichta 7. w czasówce. Marta Jaskulska z medalem

Cztery dni przed startem we Francji Anna Plichta została mistrzynią, a Marta Jaskulska wicemistrzynią Polski w jeździe na czas

Anna Plichta zajęła siódme miejsce w jeździe indywidualnej na czas podczas mistrzostw Europy w kolarstwie szosowym. Rywalizację we francuskim Plouay wygrała mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro w wyścigu szosowym Holenderka Anna van der Breggen. W poniedziałek na czas jeździły też zawodniczki do lat 23. Brązowy medal w tej rywalizacji wywalczyła Marta Jaskulska.

Utytułowana Holenderka pokonała trasę długości 25,6 km w czasie 34 minuty i 3 sekundy. O 31 sekund wyprzedziła broniącą tytułu rodaczkę Ellen van Dijk i o 59 sekund Szwajcarkę Marlen Reusser. Plichta, która w ubiegłym tygodniu sięgnęła po tytuł mistrzyni kraju, straciła do van der Breggen minutę i 44 sekundy.

Złoty medal w wyścigu elity mężczyzn zdobył Szwajcar Stefan Kueng pokonując pagórkowatą trasę w czasie 30.18, z przeciętną prędkością ponad 50 km/godz. Drugi był Francuz Remy Cavagna - strata 17 s, a trzeci Belg Victor Campenaerts - 21. Jedyny startujący w tej konkurencji Polak Przemysław Kasperkiewicz zajął 22. miejsce tracąc do zwycięzcy ponad cztery minuty.

Wcześniej w poniedziałek na tej samej trasie rywalizowały zawodniczki i zawodnicy do lat 23. Wśród kobiet najszybsza była Niemka Hannah Ludwig, która powtórzyła sukces sprzed roku. Brązowy medal zdobyła Marta Jaskulska, która była wolniejsza od triumfatorki o minutę i 18 sekund. W czwartek Jaskulska została wicemistrzynią Polski elity w tej konkurencji. Na 12. miejscu rywalizację we Francji ukończyła druga z Polek Aurela Nerlo z wynikiem o 2 minuty i 21 sekund gorszym od zwyciężczyni.

W czasówce zawodników U-23 najszybszy był Norweg Andreas Leknesseund przed Szwajcarem Stefanem Bisseggerem i Belgiem Ilanem van Wilderem. Filip Maciejuk był 17., a Damian Papierski - 28.

Mistrzem Europy juniorów został Czech Mathias Vacek, przed Niemcem Marco Brennerem i Włochem Lorenzo Milesim. Najlepszy z Polaków Mateusz Gajdulewicz zajął 18. miejsce, a Igor Sęk był 20. W gronie juniorek najszybsza była Holenderka Elise Uijen. Polki nie startowały.