PlusLiga: Stal Nysa 2020/21 – kadra, transfery, siatkarze, trenerzy (ZDJĘCIA)

Siatkówka

Stal Nysa to beniaminek PlusLigi w sezonie 2020/21. Trener Krzysztof Stelmach ma do dyspozycji interesującą drużynę. Czy siatkarze z Nysy zdołają nawiązać walkę z najlepszymi klubami i na dłużej zadomowić się w ekstraklasie? Sprawdź skład i numery na koszulkach zawodników. Jakie były najciekawsze transfery Stali Nysa? Kto znalazł się w kadrze? Kto tworzy sztab szkoleniowy?

Okres największych sukcesów klubu z Nysy przypadł na lata dziewięćdziesiąte. Stal należała wówczas do czołowych drużyn w naszym kraju. Dwukrotnie wywalczyła wicemistrzostwo (1994, 1995), dwukrotnie brązowy medal mistrzostw Polski (1992, 1998). W 1996 roku, podczas turnieju finałowego rozgrywanego w Nysie, siatkarze Stali sięgnęli po Puchar Polski. Po sezonie 2004/05 drużyna występująca wówczas pod nazwą AZS PWSZ Nysa pożegnała się z ekstraklasą. Na powrót do elity trzeba więc było czekać aż piętnaście lat!

 

Przez te lata drużyna z Nysy występowała na zapleczu ekstraklasy i była tam zwykle jedną z czołowych ekip. W sezonie 2011/12 Stal nawet wygrała rozgrywki I ligi, ale nie oznaczało to awansu do PlusLigi. Ostatnie sezony to już walka o powrót do grona najlepszych. W 2019 roku nysianie przegrali w finale z MKS Ślepsk Suwałki. W przerwanych przez pandemię koronawirusa rozgrywkach 2019/20 byli zdecydowanie najlepszą drużyną Krispol 1. Ligi. Podopieczni trenera Krzysztofa Stelmacha z 26 spotkań wygrali 22; drugi w tabeli BBTS Bielsko-Biała wyprzedzili aż o 14 punktów.

 

Zobacz także: Stal Nysa zagra w PlusLidze!

 

Beniaminek PlusLigi chciałby z pewnością na dłużej zadomowić się w elicie. Świadczą o tym ruchy transferowe przed sezonem. W Nysie zdołano zatrzymać kilku czołowych graczy z poprzednich rozgrywek. W barwach Stali nadal występować będą: Patryk Szczurek (rozgrywający), Bartosz Bućko, Kamil Długosz, Łukasz Łapszyński (przyjmujący), Moustapha M'Baye, Mariusz Schamlewski, Maciej Zajder (środkowi) oraz Kamil Dembiec (libero).

 

Okienko transferowe to również czas rozstań. Których bohaterów pierwszoligowego sezonu 2019/20 nie zobaczymy w barwach Stali w zbliżającym się sezonie?

 

Najgłośniejszym transferem z Nysy było bez wątpienia odejście Bartosza Krzyśka. 30-letni atakujący został wybrany w drafcie do ligi koreańskiej V-League. W przyszłym sezonie będzie reprezentował barwy Daejeon Samsung Bluefangs.

 

Siatkarze, którzy rozstali się ze Stalą Nysa przed sezonem 2020/21:

 

Mateusz Czunkiewicz (libero → Ślepsk Malow Suwałki)
Damian Dobosz (przyjmujący → KPS Siedlce)

Łukasz Kaczorowski (atakujący → MKS Ślepsk Malow Suwałki)
Bartosz Krzysiek (atakujący → Daejeon Samsung Bluefangs/ Korea)
Sebastian Matula (rozgrywający → VK Ostrava/ Czechy)
Jarosław Mucha (środkowy → Norwid Częstochowa)

 

Klub z województwa opolskiego dokonał również wzmocnień. Trener Stelmach ma do dyspozycji pięciu nowych zawodników. Aż trzech z nich to zaciąg z Asseco Resovii. Doświadczony Zbigniew Bartman, który ostatnio występował na pozycji atakującego, w Nysie zagra na przyjęciu. 24-letni Marcin Komenda aspiruje do roli rozgrywającego reprezentacji Polski. O powrocie do kadry marzy z pewnością Bartłomiej Lemański – mierzący 217 cm środkowy. Wspomniani zawodnicy spróbują odbudować się po słabym poprzednim sezonie w barwach ekipy z Podkarpacia.

 

Zobacz także: Marcin Komenda: Wierzę w projekt Stal Nysa

 

Kolejnym nabytkiem Stali jest doświadczony Michał Ruciak – rekordzista pod względem występów w Polskiej Lidze Siatkówki (514 spotkań). W ekipie beniaminka zagra również 24-letni tunezyjski atakujący z polskimi korzeniami – Wassim Ben Tara.

 

Nowi siatkarze Stali Nysa w sezonie 2020/21:

 

Zbigniew Bartman (Asseco Resovia)
Wassim Ben Tara (Ajaccio)

Michał Filip (BKS Visła Bydgoszcz)
Marcin Komenda (Asseco Resovia)
Bartłomiej Lemański (Asseco Resovia)
Michał Ruciak (Cerrad Czarni Radom).

 

Trenerem Stali Nysa pozostanie Krzysztof Stelmach. 52-letni szkoleniowiec pracuje w klubie od lipca 2018 roku, będzie to więc już trzeci jego sezon na ławce trenerskiej tej drużyny. Jego asystentem jest Wojciech Janas.

 

Stal Nysa 2020/21:

 

[5] Marcin Komenda – rozgrywający
[91] Patryk Szczurek – rozgrywający

 

[9] Zbigniew Bartman – przyjmujący
[8] Bartosz Bućko – przyjmujący
[4] Kamil Długosz – przyjmujący
[93] Łukasz Łapszyński – przyjmujący

 

[10] Wassim Ben Tara (Tunezja) – atakujący

[-] Michał Filip – atakujący

 

[77] Bartłomiej Lemański – środkowy
[11] Moustapha M'Baye – środkowy
[44] Mariusz Schamlewski – środkowy
[1] Maciej Zajder – środkowy

 

[16] Kamil Dembiec – libero
[17] Michał Ruciak – libero

 

Sztab szkoleniowy:


Krzysztof Stelmach – I trener
Wojciech Janas – II trener
Paweł Potoczak – asystent trenera

 

Wiesław Kuźma, Paweł Mazur – fizjoterapeuci
Michał Róg – statystyk
Mirosław Mierzwiński – kierownik drużyny.

 

Siatkarze Stali Nysa i sztab szkoleniowy drużyny w załączonej galerii zdjęć.

Robert Murawski, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie