Liga Europy: Lech Poznań z awansem do kolejnej rundy. Dublet Ishaka i gol młodzieżowca

Lechici awansowali do następnej rundy eliminacji Ligi Europy.

Piłkarze Lecha Poznań awansowali do drugiej rundy kwalifikacji Ligi Europy. Wicemistrzowie Polski pokonali łotewski zespół Valmiera Glass VIA 3:0. Wszystkie bramki padły w drugiej połowie spotkania.

Pierwszą dogodną sytuację poznaniacy stworzyli sobie w 10. minucie meczu. Tymoteusz Puchacz zagrał do znajdującego się w polu karnym Kamila Jóźwiaka, który przełożył sobie piłkę na lewą nogę, ale piłka po jego strzale poszybowała wysoko nad bramką. Lechici utrzymywali przewagę posiadaniu piłki, lecz przez długi czas nie byli w stanie sobie stworzyć klarownej okazji do zdobycia gola.

Najlepszą szansę w pierwszej odsłonie piłkarze "Kolejorza" mieli w 33. minucie. Najpierw zablokowany został strzał Pedro Tiby, a później po strzale Daniego Ramireza pofrunęła ponad poprzeczką bramki Rudolfsa Solohy. Później lechici próbowali bezskutecznie przebrnąć przez szczelną linię defensywy Valmiery.

Do końca pierwszej połowy utrzymał się bezbramkowy remis. Zawodnicy trenera Żurawia mieli przewagę i kontrolowali przebieg meczu, lecz nie potrafili tego potwierdzić zdobyczą bramkową.

Po zmianie stron obraz spotkania się nie zmienił. Nadal Lech utrzymywał się przy piłce, lecz przez długi czas nie byli w stanie stworzyć dogodnej sytuacji bramkowej. Aż w końcu w 59. minucie graczom z Poznania dopisało szczęście. Z dystansu uderzył Jakub Moder. Piłka po jego strzale odbiła się od obrońcy Valmiery, a następnie trafiła w słupek. Do futbolówki dopadł Mikael Ishak, który posłał piłkę do siatki. Po niemal godzinie gry "Kolejorz" wreszcie wyszedł na prowadzenie.

Później poznaniacy nadal sprawowali kontrolę nad przebiegiem boiskowych wydarzeń. Drugiego gola piłkarze trenera Żurawia dołożyli w 79. minucie meczu. W środkowej strefie boiska piłkę odebrał Pedro Tiba. Portugalczyk ruszył w stronę bramki Valmiery, a następnie zagrał na wolne pole do Ishaka, który pewnym strzałem pokonał Solohę.

Wynik na 3:0 w końcówce spotkania ustalił rezerwowy Filip Szymczak, który wykorzystał prostopadłe podanie w pole karne. Lech wygrał 3:0 i awansował do drugiej rundy eliminacji piłkarskiej Ligi Europy.

Lech Poznań - Valmiera Glass VIA 3:0 (0:0)

Bramki: Ishak 59, 79, Szymczak 88

Lech: Filip Bednarek - Robert Gumny, Lubomír Šatka, Đorđe Crnomarković, Tymoteusz Puchacz - Jakub Kamiński (63, Alan Czerwiński), Jakub Moder, Pedro Tiba (80, Filip Marchwiński), Dani Ramírez, Kamil Jóźwiak - Mikael Ishak (84, Filip Szymczak).