Tauron Giganci Siatkówki: PGE Skra Bełchatów zagra w finale

PGE Skra Bełchatów – Trefl Gdańsk 3:1.

W drugim półfinale towarzyskiego turnieju Tauron Giganci Siatkówki PGE Skra Bełchatów wygrała z Treflem Gdańsk 3:1. Zwycięzcy w niedzielnym finale imprezy zmierzą się z drużyną Jastrzębskiego Węgla, która po tie-breaku pokonała Vervę Warszawa Orlen Paliwa.

Trefl Gdańsk miał ostatnio spore problemy kadrowe, z powodu zakażenia koronawirusem część zawodników musiało udać się na kwarantannę. Przygotowania do sezonu musiały zostać przerwane, a teraz drużyna próbuje pozbierać się i wyjść z tej trudnej sytuacji.

W premierowej odsłonie próbowali nawiązać walkę z grającą w najsilniejszym zestawieniu PGE Skrą. Siatkarze z Bełchatowa dobrze rozpoczęli to spotkanie (4:0) i utrzymywali tę przewagę w kolejnych akcjach. W środkowej części, po punktowej serii przy zagrywkach Mateusza Bieńka, jeszcze ją powiększyli (18:11). Później kontrolowali sytuację, kończąc partię po skutecznym ataku byłego gracza Trefla – Bartosza Filipiaka (25:20).

Set numer dwa, po wyrównanym początku, miał jednostronny przebieg. W środkowej części znów błysnął Filipiak, który znakomicie prezentował się w ofensywie i w polu zagrywki. To punktowa seria przy jego serwisach (od 11:9 do 18:9) właściwie rozstrzygnęła losy tej partii. Później asa dołożył jeszcze Milan Katić i punktowa różnica przekroczyła dziesięć oczek (21:10). Taylor Sander wywalczył piłkę setową (24:10), rywale obronili się w następnej akcji, ale w kolejnej popełnili błąd w polu serwisowym (25:11).

Zdecydowane zwycięstwo w drugim secie nieco uśpiło bełchatowian, co wykorzystali rywale. Trzecia partia rozpoczęła się po myśli siatkarzy Trefla, którzy grali ambitnie i skutecznie (4:9, 6:11). Później odskoczyli na dziewięć oczek (10:19), a siatkarze PGE Skry nie byli w stanie przebudzić się w tej partii. W końcówce różnica przekroczyła dziesięć oczek i "gdańskie lwy" miały podobną przewagę, jak rywale w poprzedniej partii. Bartłomiej Lipiński wywalczył dla Trefla dwa ostatnie punkty w tym secie (14:25).

Czwarta partia od początku toczyła się przy minimalnej przewadze bełchatowian. W środkowej części powiększyli zaliczkę, po serii dobrych zagrywek Filipiaka uzyskali wyraźną zaliczkę (18:9). Ten fragment seta właściwie przesądził o wygranej PGE Skry. Decydujące punkty przyniosły im zepsute zagrywki rywali (25:14). MVP: Bartosz Filipiak.

Terminarz i plan transmisji turnieju Tauron Giganci Siatkówki 2020 (Kępno, 28–30 sierpnia):

2020-08-29: Verva Warszawa Orlen Paliwa – Jastrzębski Węgiel 2:3 (25:20, 25:18, 26:28, 18:25, 11:15)
2020-08-29: PGE Skra Bełchatów – Trefl Gdańsk 3:1 (25:20, 25:11, 14:25, 25:14)

2020-08-30: [mecz o 3. miejsce] Verva Warszawa Orlen Paliwa – Trefl Gdańsk (niedziela, godzina 18.00; transmisja – Polsat Sport)
2020-08-30: [FINAŁ] PGE Skra Bełchatów – Jastrzębski Węgiel (niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).