Historyczny ośrodek olimpijski Squaw Valley zmienia nazwę

Inne
Historyczny ośrodek olimpijski Squaw Valley zmienia nazwę
Fot. PAP
Podczas igrzysk olimpijskich w Squaw Valley Polska zdobyła dwa medale.

Zarządzający znanym ośrodkiem narciarskim Squaw Valley w Kalifornii, który gościł zimowe igrzyska w 1960 r., zmieniają jego nazwę. Nowa ma być znana zimą 2021. Powodem jest pierwszy człon nazwy, która deprecjonuje - zdaniem pomysłodawców - rodzimych mieszkańców, Indian.

Squaw to określenie odnoszące się do żony Indianina, ale mające obecnie negatywne, poniżające zabarwienie. Okolice jeziora Tahoe, gdzie znajduje się miejscowość Squaw Valley, położona w górach Sierra Nevada, zamieszkiwało pierwotnie plemię Washoe.

 

ZOBACZ TAKŻE: "Kryzysy zawsze odsiewają słabszych zawodników". Prezes PZLA o lekkoatletycznych mistrzostwach Polski.

 

- Choć narciarski resort zmieni nazwę, to miejsce to na zawsze będzie się kojarzyć z zimową olimpiadą w 1960 roku - powiedział Ron Cohen, prezydent i dyrektor wykonawczy resortu narciarskiego, cytowany przez portal aroundtherings.com.

 

Międzynarodowy Komitet Olimpijski jest zaskoczony tą lokalną inicjatywą. - IOC dowiedział się o planowanej zmianie z mediów. Żadne oficjalne informacje do nas nie dotarły, dlatego nie będzie w tej sprawie komentarza - powiedział rzecznik MKOl.

 

ZOBACZ TAKŻE: Usain Bolt kolejnym sportowcem z koronawirusem. Wcześniej imprezował

 

Podczas igrzysk w Squaw Valley Polska zdobyła dwa medale. Wywalczyły je łyżwiarki szybkie - srebrny Elwira Seroczyńska na 1500 m, a brązowy Helena Pilejczyk na tym samym dystansie. 

PI, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze