Nowe kłopoty Platiniego? Prokuratura przesłuchuje go jako oskarżonego!

Piłka nożna
Nowe kłopoty Platiniego? Prokuratura przesłuchuje go jako oskarżonego!
Fot. PAP
Michel Platini nie miał zbyt tęgiej miny, wchodząc na kolejne przesłuchanie. Prokuratura szwajcarska twierdzi, że ma nowe dokumenty w sprawie "Afery Platini-Blatter".

Szwajcarska prokuratura rozpoczęła serię przesłuchań głównych bohaterów "Afery Platiniego". Były szef UEFA przez cztery lata był skazany na banicję ze świata futbolu. Czy Michela Platiniego czeka kolejny wyrok? Prokuratura twierdzi, że ma nowe materiały na Francuza, który na przesłuchania jest wzywany w charakterze oskarżonego!

W poniedziałek, kilka minut przed dziewiąta, Michel Platini, stawił się na kolejnym przesłuchaniu przed prokuraturą szwajcarską w Bernie. Wypoczęty, opalony, na luzie, z maseczka w ręce i… kilkoma kilogramami nadwagi, pozował fotografom. Z twarzy można było jednak wyczytać pewne zdenerwowanie kolejnym spotkaniem ze śledczymi. Wydawało się przecież, że czas jego banicji dobiegł końca.

 

Trudno wiec zrozumieć toczącą się dalej sprawę. Przecież już nie raz był przesłuchiwany przez prokuratora generalnego Thomasa Hildbranda i nie bardzo rozumie kolejne wezwanie: „Czuje się trochę zagubiony w starciu ze szwajcarskim wymiarem sprawiedliwości” powiedział z lekko-ironicznym uśmiechem na twarzy były szef UEFA. Prokurator tłumaczy, że w dotychczasowych przesłuchaniach Platini występował w roli „świadka wspomaganego”, a teraz w roli „oskarżonego”.

 

Przypomnijmy, że Platini był zawieszony we wszystkich działaniach piłkarskich z powodu przelania na jego konto przez Seppa Blattera, prezydenta FIFA, kwoty 1,8 mln franków szwajcarskich za pracę wykonaną jeszcze pod koniec lat 90-tych. Faktem jest, że FIFA po mistrzostwach świata we Francji uruchomiła biura blisko paryskiego muzeum Luwru, którymi zarządzał Platini. Szwajcarski wymiar sprawiedliwości uznał przelew Blattera za „nielojalny” wobec federacji.

 

Nie zamierzam mocno stawać w obronie byłego nr 10 Trójkolorowych, jednak trzeba stwierdzić, że odpokutował on już za swoje grzechy.

Według prokuratora podobno znalazły się jednak nowe dokumenty rzucające cień na współpracę Platini-Blatter: „Na Platinim ciążą również podejrzenia o nielojalny udział w zarządzaniu i fałszowaniu innych dokumentów”.

 

ZOBACZ TAKŻE: Koronawirus w PSG. Kto jest zarażony?

 

Jak powiedział w l’Equipe, nowy adwokat Platiniego, Dominic Nellen, przesłuchanie trwało krótko: „Prokurator chciał się zapoznać z osobistą sytuacją mojego klienta. Postawił również ogólne pytania dotyczące działalności Platiniego. Wydaje mi się, że prokurator chce się najpierw zapoznać z zeznaniami innych osób związanych z całą aferą i niewykluczone, że do końca roku ponownie „zaprosi” Platiniego do swojego gabinetu”.

 

Na wtorek na przesłuchanie został wezwany Sepp Blatter. Za tydzień to samo spotka Markusa Kattnera, byłego dyrektora finansowego FIFA oraz dawnego sekretarza tej organizacji, Jérôme’a Valcke.

 

„Mój klient nie ma nic do ukrycia, jest również pozytywnie nastawiony do świadków, którzy zostali wezwani na przesłuchanie. Opowiedzą o wszystkich wydarzeniach i zeznają cala prawdę” mówi Dominic Nellen.

 

Tadeusz Fogiel z Paryża, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze