Tokio 2021: Igrzyska mogą się odbyć bez szczepionki na COVID-19

Inne
Tokio 2021: Igrzyska mogą się odbyć bez szczepionki na COVID-19
fot. PAP
Posiadanie szczepionki na koronawirusa nie jest wymagane do zorganizowania przełożonych na 2021 rok igrzysk olimpijskich.

Posiadanie szczepionki na koronawirusa nie jest wymagane do zorganizowania przełożonych na 2021 rok igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich – stwierdził dyrektor zarządzający komitetu organizacyjnego IO w Tokio Toshiro Muto.

W piątek odbyło się spotkanie tzw. grupy zadaniowej m.in. z przedstawicielami japońskiego rządu, ekspertami od chorób i osobami z tamtejszego komitetu olimpijskiego. Jak zaznaczają miejscowe media, takich rozmów na wysokim szczeblu poświęconych pandemii ma być więcej. Głównym tematem jest możliwość przeprowadzenia rywalizacji olimpijskiej w przyszłym roku.

 

„Oczywiście, jeśli będzie szczepionka na koronawirusa, to docenimy ten fakt i to byłaby świetna wiadomość, ale jej posiadanie nie jest wymagane do zorganizowania igrzysk i paraolimpiady. To nie jest warunek. Międzynarodowy Komitet Olimpijski i Światowa Organizacja Zdrowia już omawiały tę sprawę” – przyznał Muto.

 

W następnych tygodniach i miesiącach grupa zadaniowa będzie omawiała takie kwestie jak możliwość przyjazdu sportowców do Japonii, testy na koronawirusa, bezpieczeństwo na obiektach igrzysk i w wiosce olimpijskiej, obecność kibiców itd.

 

CZYTAJ TEŻ: Armand Duplantis najlepiej zarabiającym lekkoatletą w tym sezonie

 

Jak zaznaczono w komunikacie, wstępne podsumowanie planowane jest na koniec 2020 roku.

 

„Chcielibyśmy uniknąć sytuacji, w której brakuje widzów na trybunach” – dodał Muto.

 

Japonia stoi przed poważnym wyzwaniem, a opinia publiczna jest sceptyczna, czy uda się zorganizować igrzyska w obecnej sytuacji. Nie brakuje głosów, że wielkie zawody powinny zostać ponownie przełożone lub odwołane.

 

Ceremonia rozpoczęcia przełożonych na 2021 rok z powodu koronawirusa igrzysk w Tokio ma się odbyć 23 lipca, a zakończenia - 8 sierpnia.

kl, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze