Tour de France: Dzień przerwy, czyli wszyscy przechodzą testy

Inne
Tour de France: Dzień przerwy, czyli wszyscy przechodzą testy
Fot. PAP
W Tour de France kolarze w poniedziałek odpoczywają i czekają na wyniki testów na zakażenie koronawirusem.

W Tour de France kolarze w poniedziałek odpoczywają i czekają na wyniki testów na zakażenie koronawirusem. Przeprowadzono ponad 600 badań, a zawodnicy przyznają, że to bardziej stresujące niż sama rywalizacja.

Pierwsze testy zostały przeprowadzone w niedzielę wieczorem. W niemieckim teamie Bora-hansgrohe już mają nawet wyniki i mogą odetchnąć z ulgą, bo wszyscy są zdrowi.

 

Jeśli jednak w jakiejś ekipie będzie dwóch zakażonych - cała drużyna zostaje wycofana z dalszej rywalizacji. Przepisy w tej sprawie są surowe, ale i sytuacja we Francji związana z pandemią jest coraz gorsza. Niedawno zanotowano kolejny rekord zachorowań - ponad 9000 w ciągu jednej doby.

 

ZOBACZ TAKŻE: Tour de France: Van Aert wygrał etap, spore straty kilku faworytów. 

 

Szef teamu Bora-hansgrohe Ralph Denk jest jednak spokojny i uważa, że Tour de France nie grozi żaden chaos. "Nie wierzę, by ktokolwiek się zaraził. Nie mamy przecież z nikim z zewnątrz kontaktu" - powiedział.

 

Dodatkowo przestrzegane są bardzo rygorystyczne zasady sanitarne i higieniczne. Wszyscy chodzą w maseczkach - w busach, hotelach i w trakcie dekoracji.

 

ZOBACZ TAKŻE: Tour de France: Michał Kwiatkowski w czołówce. Kolarz CCC na podium. 

 

Organizatorzy Tour de France mają własne laboratoria, by otrzymywać szybko wyniki. Na nie trzeba czekać ok. 24 godzin. "Wierzę, że każdy z nas jest odpowiedzialny i wie o jaką stawkę toczy się gra. Dlatego jestem przekonany, że wyścig będzie trwał trzy tygodnie" - powiedział Tony Martin, czterokrotny mistrz świata w jeździe indywidualnej na czas.

 

Kolarze mają za sobą dziewięć etapów. Przenieśli się już z Riwiery w Pireneje. Zazwyczaj dzień przerwy oznaczał dla zawodników spotkania z rodziną, wspólne kolacje, odpoczynek. Teraz wygląda to inaczej. 166 kolarzy nie ma prawa do kontaktu z osobami z zewnątrz. To dotyczy także wszystkich członków ekip.

PAP, seb
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie