Tirreno-Adriatico: Rafał Majka trzeci na etapie i wciąż drugi w wyścigu

Rafał Majka (Bora-Hansgrohe) był trzeci na piątym etapie wyścigu kolarskiego Tirreno-Adriatico i zachował drugą lokatę w klasyfikacji generalnej. Zwyciężył po samotnej ucieczce i zdobył błękitną koszulkę lidera Brytyjczyk Simon Yates (Mitchelton-Scott).

Yates zaatakował 4,5 km przed metą górskiego odcinka z Nursji do Sassotetto (202 km) i stopniowo powiększał przewagę. Na finiszu wyprzedził o 35 sekund swojego rodaka, triumfatora Tour de France 2018 Gerainta Thomasa (Ineos Grenadiers) oraz Majkę. Czwarty, ze stratą 39 sekund, był rewelacyjny w tym sezonie Rosjanin Aleksander Własow (Astana).

Dotychczasowy lider, Kanadyjczyk Michael Woods (EF Pro Cycling) zajął 11. miejsce, tracąc do zwycięzcy minutę i 46 sekund.

W klasyfikacji generalnej Yates wyprzedza o 16 sekund Majkę oraz o 39 sekund Thomasa.

Kolarz z Zegartowic po raz kolejny potwierdził, że jest w świetnej formie. W środę był drugi, przegrywając tylko z Woodsem.

Przeniesiony z marca na wrzesień i wydłużony z siedmiu do ośmiu etapów wyścig we Włoszech ma najwyższą kategorię World Tour i bardzo silną obsadę. Startują m.in. trzej byli zwycięzcy Tour de France - Thomas, jego rodak Chris Froome oraz Włoch Vincenzo Nibali (strata 1.25).