PlusLiga: Wielkie emocje w Zawierciu! Jastrzębie wróciło z dalekiej podróży

Na zakończenie niedzielnych zmagań 1. kolejki PlusLigi Jastrzębski Węgiel wygrał z Aluron CMC Wartą Zawiercie 3:2. Kibice siatkówki z pewnością nie mogli narzekać na brak emocji, bowiem w długim i zaciętym spotkaniu w "Jurajskiej Twierdzy" było ich co niemiara.

Oba zespoły wybiegły na parkiet mocno zmotywowane do walki. Po wyrównanym początku, przy stanie 3:3, w polu serwisowym zameldował się Jurij Gladyr. Środkowy posłał trzy "bomby" na stronę zawiercian i doprowadził do pierwszej przewagi trzypunktowej jastrzębian (3:6). Rozpędzeni goście zwiększyli zaliczkę do pięciu punktów (6:11) i dowieźli ją do końca seta (21:25). Duży udział w tym miał Lukas Kampa, który znakomicie rozkładał dystrybucję wśród swoich atakujących.

W drugiej odsłonie role się odwróciły. To, co wychodziło Jastrzębiu w pierwszym secie, w drugim zaczęło Zawierciu. Siatkarze Igora Kolakovićia wzmocnili zagrywkę i doprowadzili do wyniku 5:1. Dzięki skutecznej grze w ataku i lepszemu przyjęciu utrzymywali przewagę (15:12, 17:15). Przypomnijmy, że w pierwszej partii przyjezdni mieli 68% w przyjęciu, natomiast gospodarze 16%. Lepsza gra Zawiercia w tym elemencie zaowocowała wygraną (25:19).

Trzeci set, podobnie jak pierwszy, zaczął się od skutecznej gry w szeregach obu drużyn (3:3, 6:6). Po stronie "Jurajskich Rycerzy" świetnie w ataku spisywali się Piotr Orczyk i Mateusz Malinowski. Koncertowa gra gospodarzy doprowadziła do sporej zaliczki w postaci punktów (18:13). Jastrzębianie próbowali się jeszcze poderwać, ale nakręceni zawiercianie doprowadzili do zwycięstwa w tej partii (25:19).

Początek czwartego seta po raz kolejny zaczął się od walki punkt za punkt. W jego połowie zdominowany do tej pory Jastrzębski Węgiel, przejął inicjatywę i zaczął dyktować warunki gry. W połowie partii świetną serią popisał się Tomasz Fornal, który zdobył dwa bloki i dorzucił asa serwisowego (15:17). Aluron dogonił jeszcze rywali, ale po emocjonującej końcówce siatkarze Reynoldsa wygrali na przewagi (27:29).

W decydującej partii długo nie można było wytypować zwycięzcy, bowiem walka była niezwykle wyrównana. Obie ekipy ryzykowały w ataku i zagrywce. Ostatecznie końcówka należała do Jastrzębia (7:10, 12:15) i to oni wywieźli z Zawiercia dwa punkty.

Najwięcej punktów: Mateusz Malinowski (27), Piotr Orczyk (22), Dominik Depowski (12) - Zawiercie. Tomasz Fornal (24), Jurij Gladyr (17), Rafał Szymura (16) - Jastrzębski Węgiel. MVP: Tomasz Fornal.

Aluron CMC Warta Zawiercie - Jastrzębski Węgiel 2:3 (21:25, 25:19, 25:19, 27:29, 12:15)

Zawiercie: Maximiliano Cavanna, Patryk Czarnowski, Dominik Depowski, Gualberto Flavio, Mateusz Malinowski, Piotr Orczyk - Michał Żurek (libero) - Krzysztof Andrzejewski, Paweł Halaba, Marcin Kania, Garrett Muagututia, Patryk Niemiec.

Jastrzębski Węgiel: Tomasz Fornal, Jurij Gladyr, Mohamed Al Hachdadi, Lukas Kampa, Rafał Szymura, Łukasz Wiśniewski - Jakub Popiwczak (libero) - Jakub Bucki, Michał Szalacha, Eemi Tervaportti.

Terminarz i wyniki 1. kolejki PlusLigi 2020/21:

2020-09-11: Stal Nysa – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (19:25, 13:25, 16:25)
2020-09-12: Cerrad Enea Czarni Radom – Indykpol AZS Olsztyn 3:2 (25:17, 23:25, 19:25, 25:21, 15:13)
2020-09-12: Cuprum Lubin – PGE Skra Bełchatów 1:3 (25:20, 22:25, 28:30, 24:26)
2020-09-12: MKS Ślepsk Malow Suwałki – GKS Katowice 0:3 (18:25, 22:25, 25:27)
2020-09-13: MKS Będzin – Verva Warszawa Orlen Paliwa 1:3 (20:25, 14:25, 25:20, 24:26)
2020-09-13: Aluron CMC Warta Zawiercie – Jastrzębski Węgiel 2:3 (21:25, 25:19, 25:19, 27:29, 12:15)
2020-10-21: Asseco Resovia – Trefl Gdańsk (środa).

Skrót meczu w załączonym materiale wideo.