Tirreno-Adriatico: Simon Yates wygrał wyścig, Rafał Majka na podium

12 września Rafał Majka świętował 31. urodziny

Brytyjczyk Simon Yates z ekipy Mitchelton-Scott zwyciężył w ośmioetapowym wyścigu kolarskim Tirreno-Adriatico. Rafał Majka (Bora-Hansgrohe) zajął trzecie miejsce. Ostatni etap, jazdę indywidualną na czas, wygrał Włoch Filippo Ganna (Ineos Grenadiers).

Ganna triumfował we wspaniałym stylu, pokonując płaską 10-kilometrową trasę w San Benedetto del Tronto nad Adriatykiem w czasie 10.42, uzyskując średnią prędkość 56,636 km/h. Wyprzedził wyraźnie dwóch specjalistów w tej konkurencji - o 18 sekund dwukrotnego mistrza Europy Belga Victora Campenaertsa (NTT) oraz o 26 s swojego kolegę z drużyny, dwukrotnego mistrza świata Australijczyka Rohana Dennisa.

Czwartą pozycję, ze stratą 28 s, zajął kolejny zawodnik Ineos Grenadiers, zwycięzca Tour de France 2018 Brytyjczyk Geraint Thomas, co zapewniło mu awans na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej kosztem Majki.

Kolarz z Zegartowic uzyskał 35. wynik, tracąc do Ganny minutę i trzy sekundy. Z kolei Yates stracił 50 sekund (18. lokata), jednak miał wystarczający zapas, aby obronić błękitną koszulkę lidera wyścigu.

Najlapidarniej skomentował występ Ganny jego kolega z ekipy Michał Kwiatkowski, triumfator Tirreno-Adriatico z 2018 roku. "Maszyna" - napisał na Twitterze Polak, korzystający z dnia przerwy w Tour de France.

24-letni Włoch to trzykrotny mistrz świata i rekordzista globu w torowym wyścigu indywidualnym na 4 km na dochodzenie, ale świetnie sobie radzi również na szosie. W ubiegłym roku sięgnął po brąz w MŚ w Yorkshire w jeździe na czas, wygrał też etap w tej konkurencji wyścigu Binck Bank Tour.

Niedzielnego etapu nie ukończył Łukasz Wiśniowski z polskiej ekipy CCC. Wieczorem poddał się szybkiemu testowi na obecność koronawirusa, który dał wynik pozytywny. Zgodnie z procedurą z wyścigu został automatycznie wycofany mieszkający z nim w pokoju hotelowym Szymon Sajnok.

Jak podała w komunikacie ekipa CCC w porozumieniu z zespołem medycznym Tirreno-Adriatico, wszyscy pozostali kolarze i personel CCC Team obecni na wyścigu przeszli dwa szybkie testy w niedzielny wieczór i w poniedziałek rano. Wszystkie dały negatywne wyniki i drużyna otrzymała od organizatora pozwolenie na start pozostałych zawodników na ostatnim etapie.

Przeniesiony z marca na wrzesień i wydłużony z siedmiu do ośmiu etapów wyścig we Włoszech, z najwyższą kategorią World Tour, miał w tym roku bardzo silną obsadę. Startowali m.in. trzej byli zwycięzcy Tour de France: Thomas, jego rodak Chris Froome oraz Włoch Vincenzo Nibali.