Wayde van Niekerk pierwszy raz od trzech lat wystartuje poza RPA

Inne
Wayde van Niekerk pierwszy raz od trzech lat wystartuje poza RPA
fot. PAP
Wayde van Niekerk pierwszy raz od trzech lat wystartuje poza RPA.

Mistrz olimpijski z Rio de Janeiro i rekordzista świata w biegu na 400 m Wayde van Niekerk wystąpi we wtorkowych zawodach w szwajcarskim mieście Bellinzona. Będzie to pierwszy od trzech lat start południowoafrykańskiego lekkoatlety poza jego ojczyzną.

Pierwotnie van Niekerk miał wznowić po długiej przerwie występy poza RPA 1 sierpnia w zawodach testowych w Trieście. Nie wziął jednak w nich udziału - dzień przed imprezą media poinformowały, że podczas treningów we Włoszech miał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa.

 

Mityng w Bellinzonie planowo miał się odbyć w maju, ale został przełożony z powodu pandemii Covid-19.

 

ZOBACZ TAKŻE: Caster Semenya rozczarowana orzeczeniem Sądu Najwyższego Szwajcarii

 

Van Niekerk w październiku 2017 roku, uczestnicząc w pokazowym meczu rugby, doznał poważnej kontuzji kolana - zerwał więzadła i uszkodził chrząstkę. Musiał przejść operację, a proces rehabilitacji ciągle się przedłużał. Pod koniec lutego bieżącego roku, po dwóch i pół roku przerwy, wrócił na bieżnię, wygrywając rywalizację na 200 m podczas zawodów w Bloemfontein. Niedługo później sportowa rywalizacja niemal na całym świecie zamarła z powodu pandemii. 28-letni lekkoatleta od tego czasu startował tylko w kilku imprezach w RPA.

 

Po raz pierwszy znalazł się na ustach wszystkich miłośników lekkiej atletyki w 2016 roku, gdy w Rio de Janeiro wywalczył olimpijskie złoto, ustanawiając przy tym rekord globu - 43,03. Rok później w Londynie został mistrzem świata na tym samym dystansie, a na 200 m był drugi. Od jakiegoś już czasu powtarza, że jego celem jest pokonanie bariery 43 sekund na 400 m.

agb, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie