Tauron Liga: Joker Świecie – beniaminek chce zagościć w elicie na dłużej

Siatkówka
Tauron Liga: Joker Świecie – beniaminek chce zagościć w elicie na dłużej
fot. Cyfrasport

Joker Świecie po raz pierwszy w historii zagra w ekstraklasie siatkarek. Drużyna przed sezonem przeszła sporą przebudowę. Wszystko po to, by gra w Tauron Lidze nie była tylko jednorocznym epizodem. Sprawdź transfery siatkarek i skład Jokera Świecie w sezonie 2020/21.

– Nasz klub od lat stawia na solidność, pracę z młodzieżą i stopniowy rozwój, bardzo się cieszę, że teraz przed nami kolejne wyzwania, już w elicie. Gra w najwyższej klasie rozgrywkowej to nie tylko zaszczyt, ale także duża szansa dalszego rozwoju. Cieszę się, że się udało i mam nadzieję, że zagościmy tutaj na dłużej. Na pewno nie będzie łatwo, ale nie poddamy się bez walki – powiedział prezes Jokera Świecie Andrzej Nadolny.

 

Siatkarki ze Świecia po raz drugi triumfowały w pierwszej lidze. Za pierwszym razem ze względów finansowych klub zrezygnował ze starań o awans do ekstraklasy. Tym razem się udało i Joker przystąpi do rywalizacji z najlepszymi drużynami w kraju.

 

– Rok temu nasza decyzja o nieprzystąpieniu do gry w ekstraklasie podyktowana była logiką i odpowiedzialnością tego, co może się wydarzyć. Nie podjęliśmy wówczas tego ryzyka i myślę, że słusznie postąpiliśmy. Tym razem jesteśmy w innej sytuacji. Udało nam się pozyskać dużego sponsora, a ci, którzy byli z nami do tej pory pozostali i trochę zwiększyli środki przeznaczane dla nas. Nie dysponujemy dużym budżetem, jak na Tauron Ligę, ale pozwala on realnie zmierzyć się z rywalami w niej występującymi – zaznaczył prezes świeckiego klubu.

 

Gra w Tauron Lidze wiązała się z koniecznością nie tylko zmiany struktury, a więc przekształcenia się w spółkę sportową, ale także zmian kadrowych. Z ekipy dwukrotnych mistrzyń 1. ligi zostało pięć zawodniczek: Katarzyna Wenerska, Pola Nowacka, Wiktoria Kowalska, Ada Kukulska i Paulina Brzoska.

 

Nowych twarzy jest aż dziewięć, a najwięcej, pięć pozyskano z pierwszoligowego Energetyka Poznań. Spośród zespołów ekstraklasy włodarzom Jokera udało się namówić do gry w Świeciu Oliwię Urban, która miniony sezon spędziła w Enea PTPS Piła, stanowiąc o sile zespołu. Doświadczenie zdobyte w najwyższej klasie rozgrywkowej będzie dużym atutem nowej przyjmującej Jokera.

 

Kolejnymi wzmocnieniami są występująca na pozycji środkowej Katarzyna Urbanowicz oraz przyjmująca Katarzyna Marcyniuk. Obie zawodniczki pozyskano ze spadkowicza z ekstraklasy Wisły Warszawa. 24-letnia Urbanowicz będzie jedną z czterech środkowych w zespole ze Świecia, ale jak sama przyznaje rywalizacja o miejsce w pierwszej szóstce jest niezbędna do tego by się rozwijać i stawać coraz lepszym. Z kolei Marcyniuk w Warszawie spędziła ostatnie cztery lata. Jej atutem są mocne zagrywki i ataki, co w połączeniu z ubiegłorocznym doświadczeniem w ekstraklasie będzie z pewnością wartością dodaną w ekipie ze Świecia.

 

Skład uzupełniają pozyskane z Poznania atakująca Joanna Sikorska, przyjmująca Adrianna Muszyńska, środkowe Aleksandra Muszyńska i Magdalena Jurczyk, a także libero Agata Nowak oraz grająca ostatnio w Stali Mielec Martyna Gorzkiewicz.

 

Zobacz także: Grot Budowlani Łódź – najmłodszy zespół nowego sezonu

 

Kapitanem zespołu została wychowanka świeckiego klubu, Katarzyna Wenerska. 27–latka zyskała uznanie w oczach koleżanek, gdyż jak mówią, na boisku zawsze daje z siebie sto procent, a w ciężkich momentach wprowadza spokój i opanowanie.

 

– Wybór na kapitana był dla mnie sporym zaskoczeniem, ale mimo wszystko cieszę się, że dziewczyny obdarzyły mnie takim zaufaniem. Pierwszy raz będę w takiej roli i to zupełnie nowe wyzwanie. Mam nadzieje ze nie zawiodę drużyny. Będę się starała jak najlepiej wywiązać z powierzonych mi obowiązków – przyznała Wenerska.

 

W ramach przygotowań do sezonu podopieczne trenera Marcina Wojtowicza rozegrały kilka spotkań kontrolnych. Pierwszym przetarciem dla nowego zespołu była rywalizacja w Bydgoszczy z miejscowym Pałacem oraz Eneą PTPS Piła. Oba rozegrane spotkania siatkarki ze Świecia przegrały po 1:3. Pod koniec sierpnia beniaminek ponownie spotkał się z Pałacem. Tym razem zawidniczki Jokera okazały się lepsze pokonując bydgoszczanki 3:1. Na zakończenie przygotowań do sezonu Joker był gospodarzem turnieju, w którym udział wzięły zespoły z Bydgoszczy, Piły i Kalisza. Siatkarkom ze Świecia udało się urwać po jednym secie ekipom Pałacu i Energi MKS, a z PTPS Piła wygrać 2:1, dzięki czemu zajęły w turnieju trzecie miejsce.

 

– Nie spodziewaliśmy się oszałamiających sukcesów po meczach kontrolnych, ale cieszy mnie to, że nie było widać jakiejś przepaści miedzy nami a rywalami. W tych meczach, które rozegraliśmy w większości walczyliśmy jak równy z równym i na to samo liczymy już podczas spotkań ligowych. Wszystko jest przed nami i wierzę, że nasze dotychczasowe podejście, ambicja, praca, jaką wykonamy i walka zaprocentują także w ekstraklasie – zapowiedział prezes klubu ze Świecia.

 

Rywalizację w ekstraklasie tegoroczny beniaminek rozpocznie od spotkań z ekipami z Łodzi. Najpierw, na wyjeździe 17 września zmierzy się z Grot Budowlanymi i będzie to pierwszy mecz nowego sezonu Tauron Ligi. Na inaugurację przed własną publicznością, Joker podejmie 28 września ŁKS Commercecon.

Skład Jokera Świecie na sezon 2020/21:

rozgrywające: Martyna Gorzkiewicz, Katarzyna Wenerska;
przyjmujące: Katarzyna Marcyniuk, Adrianna Kukulska, Adrianna Muszyńska, Oliwia Urban;
atakujące: Joanna Sikorska, Wiktoria Kowalska;
środkowe: Katarzyna Urbanowicz, Paulina Brzoska, Aleksandra Muszyńska, Magdalena Jurczyk;
libero: Agata Nowak, Pola Nowacka.

 

Trener: Marcin Wojtowicz.

RM, Polsat Sport, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze