Tauron Liga: DPD Legionovia Legionowo – utrzymać miejsce w czołówce

Siatkówka
Tauron Liga: DPD Legionovia Legionowo 2020/21 – kadra, siatkarki, transfery
Galeria zdjęć (15)

DPD Legionovia Legionowo zachowała trzon zespołu z poprzedniego sezonu, w którym zajęła czwarte miejsce – najwyższe w historii gry w ekstraklasie. Trzy podstawowe siatkarki, które odeszły, zastąpiono innymi uznanymi zawodniczkami. Celem ekipy trenera Alessandro Chiappiniego na kolejny sezon Tauron Ligi jest utrzymanie miejsca w czołówce. Sprawdź transfery siatkarek i skład Legionovii w sezonie 2020/21.

Przed rozgrywkami 2019/20 Legionovia zatrudniła znanego w polskiej lidze Alessandro Chiappiniego. Wraz z włoskim trenerem opracowano długofalowy plan budowy zespołu, który rozłożony został na trzy lata. Pozyskano wówczas kilka prezentujących wysoki poziom siatkarek, a wszystko razem zafunkcjonowało tak dobrze, że w przerwanym z powodu pandemii koronawirusa sezonie osiągnięto więcej niż zakładano.

 

– Zamysł był taki, żeby w pierwszym roku być w szóstce, w drugim w czwórce, a w trzecim ewentualnie bić się o medale. Życie zweryfikowało nasze plany i udało się zrealizować normę rok wcześniej. Teraz nawet Alessandro powiedział, że nie wypada w nowym sezonie wypaść gorzej niż w poprzednim, więc sam zawiesił sobie wysoko poprzeczkę. Naszym celem będzie więc strefa medalowa, ale jeśli się w niej znajdziemy, to oczywiście będziemy chcieli walczyć o coś więcej, a nie osiąść na laurach – zaznaczył prezes klubu z Legionowa Konrad Ciejka.

 

Zobacz także: Developres SkyRes Rzeszów – w kolekcji brakuje już tylko złota

 

W porównaniu z minionym sezonem z podstawowego składu udało mu się zatrzymać m.in. środkową Maję Tokarską, atakującą reprezentacji Francji Julie Oliveirę Souzę, rozgrywającą Alicję Grabkę i kapitan drużyny libero Izabelę Lemańczyk. Odeszły z kolei dwie ważne dla zespołu przyjmujące - Francuzka Juliette Fidon-Lebleu i Greczynka Olga Strantzali oraz występująca na środku Justyna Łukasik.

 

– Nie byliśmy w stanie konkurować z ofertami, które dostały Juliette i Olga. Pierwsza w Developresie Rzeszów zagra w Lidze Mistrzyń, a druga chciała występować w Serie A. Propozycje włoskich klubów niekoniecznie związane są z większymi pieniędzmi, ale tamtejsze rozgrywki wciąż mają duży prestiż – zwrócił uwagę Ciejka.

 

W miejsce tych dwóch przyjmujących pozyskano doświadczoną reprezentantkę Hiszpanii Jessicę Rivero Marin, która pochodzi z Kuby i najlepiej punktującą przyjmującą w lidze Olivię Różański, która ostatnie trzy sezony spędziła w ekipie BKS Bielsko-Biała. Do składu dołączyła też m.in. amerykańska środkowa młodego pokolenia Shelly Stafford.

 

– Trudno oceniać, czy obecnie drużyna jest pod względem personalnym lepsza czy gorsza niż ta z poprzedniego sezonu. Dobieraliśmy zawodniczki pod kątem charakterologicznym. Wydaje mi się, że na pewno zespół nie jest teraz gorszy, być może nawet z małym wskazaniem na plus. Z tego, co słyszałem, to Jessica, która przyszła do nas z Serie A, bardzo sobie chwali na ten moment swoją decyzję – dodał szef Legionovii.

 

W ramach przygotowania do sezonu podopieczne Chiappiniego wzięły udział w letnich rozgrywkach na plaży Grand Prix PLS, w których odpadły na etapie turniejów eliminacyjnych. Poza tym rozegrały kilka sparingów. W tym okresie z powodu kłopotów zdrowotnych oszczędzana była przez pewien czas Różański.

 

– U niej już wszystko ok. Jest gotowa do gry w pierwszym ligowym meczu. Pozostałe siatkarki też są zdrowe – zapewnił Ciejka.

 

Legionovię czeka w tym sezonie ważne wydarzenie - debiut w europejskich pucharach. Początkowo otrzymała ona od władz Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej (CEV) zaproszenie do udziału w eliminacjach LM. Potem okazało się, jednak że będzie to niemożliwe, gdyż nie spełnia jednego z formalnych wymogów - nie ma na koncie występów w europejskich pucharach w dwóch ostatnich latach. W związku z tym ostatecznie klub dostał propozycję startu w Pucharze Challenge, z opcją awansu do Pucharu CEV, jeśli zwolni się w nim miejsce. Tak też się stało i drużyna z województwa mazowieckiego będzie rywalizować na drugim szczeblu klubowych zmagań na Starym Kontynencie.

 

– To nagroda dla zespołu za poprzedni sezon. Dziewczyny marzą o europejskich pucharach. Oczywiście, będziemy chcieli w nich nieco namieszać i sprawić, by w innych krajach usłyszano o Legionowie – podkreślił prezes Legionovii.

 

DPD Legionovia Legionowo ligową rywalizację rozpocznie piątkowym meczem, w którym podejmie obrońcę tytułu – Grupę Azoty Chemik Police.

Skład DPD Legionovii Legionowo na sezon 2020/21:

rozgrywające: Alicja Grabka, Diana Dąbrowska;
przyjmujące: Jessica Rivero Marin (Hiszpania), Olivia Różański, Zana Zdovc Spore (Słowenia), Daria Szczyrba;
atakujące: Julie Oliveira Souza (Francja), Marta Matejko, Maja Szymańska;
środkowe: Maja Tokarska, Shelly Stafford (USA), Paulina Majkowska;
libero: Klaudia Kulig, Izabela Lemańczyk.

 

Trener: Alessandro Chiappini (Włochy).

 

trener II: Adrian Chyliński, asystent: Maciej Juszt, trener przygotowania motorycznego: Artur Zarzecki, statystyk: Fabio Gabban, fizjoterapeutka: Marta Krasnodębska, kierownik drużyny: Zbigniew Madejski.

 

Siatkarki DPD Legionovii Legionowo w załączonej galerii zdjęć.

RM, Polsat Sport, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze