Minister sportu: Program SKS to 300 tysięcy dzieci i 9 tysięcy szkół

Inne
Minister sportu: Program SKS to 300 tysięcy dzieci i 9 tysięcy szkół
fot. PAP
- W czasie pandemii uprawianie sportu jest szczególnie ważne - podkreśliła minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk.

Blisko 300 tysięcy dzieci w dziewięciu tysiącach placówek uczestniczy w zajęciach prowadzonych w ramach Programu Szkolny Klub Sportowy (SKS). - W czasie pandemii uprawianie sportu jest szczególnie ważne - podkreśliła minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk.

- Wspieramy aktywizację społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem sportu dzieci i młodzieży. Sukcesywnie zwiększamy nakłady na sport powszechny. W tym roku to ponad 282 miliony złotych. Program SKS pozwala nam dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, ponieważ zajęcia odbywają się w szkołach - powiedziała na konferencji prasowej w Warszawie Dmowska-Andrzejuk.

 

Poinformowała, że w bezpłatnych zajęciach SKS w całej Polsce uczestniczy blisko 300 tys. dzieci z prawie dziewięciu tysięcy szkół. Budżet Programu SKS w tym roku to ponad 54,5 mln zł. - Regularne uprawianie sportu w czasach pandemii jest szczególnie ważne dla zdrowia, dlatego cieszę się, że pomimo trudnej sytuacji, w której musimy się odnaleźć, w większości placówek, gdzie funkcjonuje Program SKS, zajęcia się odbywają - wspomniała szefowa resortu.

 

Jak dodała, zajęcia mają formę blisko stu różnych aktywności, odbywają się dwa razy w tygodniu i trwają po 60 minut. - Program rozwija się, angażuje coraz więcej dzieci, rodziców i nauczycieli, co daje nam to wyjątkową szansę bycia razem, tworzenia SKS-owej społeczności - zaznaczyła Dmowska-Andrzejuk.

 

Program jest wspierany m.in. przez PKN Orlen. - Zaangażowanie w projekt jest efektem realizacji strategii społecznej odpowiedzialności biznesu. Zachęcamy do aktywności fizycznej oraz propagujemy zdrowy styl życia w szczególności wśród dzieci i młodzieży, gdyż mamy świadomość, że największe sukcesy sportowe to wynik intensywnej pracy już od najmłodszych lat - uważa Agata Pniewska, dyrektor Biura Marketingu Sportowego, Sponsoringu i Eventów koncernu naftowego.

 

Rolę operatora Programu SKS pełni Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy. - Pomimo wszystkich problemów realizujemy zajęcia i uczymy społeczność SKS, jak ważna jest aktywność fizyczna w dobie pandemii koronawirusa - wskazała dyrektor Instytutu Sportu Urszula Włodarczyk.

 

Jak przekazała, wszystkie zajęcia zorganizowane są zgodnie z sanitarnymi obostrzeniami i aktualnie obowiązującymi przepisami. - Po wiosennych zawirowaniach, uprawianie sportu zostało praktycznie całkowicie uwolnione i staramy się to jak najlepiej wykorzystać w pracy z dziećmi i młodzieżą. Jesteśmy również przygotowani na ewentualne ograniczenia, które mogą być wprowadzane w najbliższych miesiącach. Gdyby tak się stało, będziemy pokazywać, że aktywnym można być w każdych okolicznościach, nawet w domu - zwróciła uwagę była znakomita lekkoatletka.

 

ZOBACZ TAKŻE: Igrzyska mogą się odbyć bez szczepionki na COVID-19

 

Z analiz kierowanej przez nią jednostki wynika, że od początku roku szkolnego, mimo aktualnej sytuacji epidemiologicznej, w większości szkół Program SKS realizowany jest zgodnie z założeniami, zajęcia odbywają się głównie w szkolnych salach gimnastycznych lub na przyszkolnych boiskach, a największą popularnością cieszą się sporty zespołowe, gry i zabawy ogólnorozwojowe oraz lekkoatletyka.

 

- Te zajęcia nie mają jednolitej podstawy programowej, jak choćby wychowanie fizyczne, więc łatwiej je zaadaptować do aktualnych warunków i możliwości - dodała Włodarczyk.

 

Podczas konferencji zwrócono uwagę, że odpowiednia aktywność fizyczna zwiększa wydolność organizmu, ogranicza ryzyko otyłości, zmniejsza zapadalność na wiele chorób, a brak takiej aktywności zwiększa ryzyko pogorszenia zdrowia czy sprzyja rozwojowi tzw. chorób cywilizacyjnych.

 

- Sport zalicza się do grona liderów w procesie normalizacji codziennej aktywności w okresie pandemii. Przy zachowaniu reżimu sanitarnego, sport staje się nie tylko ważną inwestycją w zdrowie społeczne, ale też szansą na rozpoczęcie pięknej życiowej przygody. Uczestnicy zajęć SKS, pod kierunkiem wykwalifikowanej kadry, mają szansę rozwijać sprawność fizyczną, sportową pasję i odetchnąć choć trochę od ciężaru epidemii bawiąc się i rywalizując z rówieśnikami, co bardzo ważne także dla kondycji psychicznej - podsumował Piotr Żmijewski, fizjolog z Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego.

A.J., PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie