Copa Libertadores: Klub wygrał mecz z pomocą trenera oddalonego o... 8 tys. km

Wenezuelski klub Estudiantes de Merida wygrał mecz z pomocą trenera oddalonego o... 8 tys. km.

Wenezuelski klub Estudiantes de Merida wygrał z Alianza Lima 3:2 w meczu grupowym Copa Libertadores, choć przegrywał już 0:2. Losy spotkania swoim piłkarzom pomógł odwrócić oddalony o 8 tysięcy kilometrów trener, który prowadził drużynę...przez telefon.

Będący szkoleniowcem Estudiantes Argentyńczyk Martin Brignani z powodu pandemii koronawirusa już jakiś czas temu udał się do ojczyzny. W połowie września, po sześciu miesiącach przerwy, wznowiono rywalizację w Copa Libertadores, najważniejszych rozgrywkach klubowych w południowoamerykańskiej piłce nożnej. Trener nie mógł jednak wrócić do Meridy, ponieważ lotniska w Wenezueli są nadal zamknięte dla ruchu międzynarodowego (zawodnicy Alianza Lima przylecieli specjalnym czarterem).

Brignaniemu pozostało więc obejrzenie środowego pojedynku podopiecznych w telewizji i wymiana uwag ze współpracownikami za pośrednictwem telefonu i aplikacji WhatsApp.

W pierwszych 10 minutach drugiej połowy toczącego się przy pustych trybunach meczu gospodarze stracili dwie bramki, ale zdołali odrobić straty z nawiązką. Szkoleniowiec dokonał na odległość czterech zmian w trakcie spotkania, a jeden z wprowadzonych przez niego piłkarzy - Wilson Mena - w 81. minucie doprowadził do remisu. Zwycięstwo Estudiantes zapewnił Jose Rivas, który w siódmej minucie doliczonego czasu gry wykorzystał rzut karny.

Był to pierwszy mecz o stawkę drużyny z Meridy od 12 marca. To także jej pierwsze zwycięstwo w grupie F Copa Libertadores, czyli odpowiednika europejskiej Ligi Mistrzów. Wenezuelski klub po rozegraniu trzech spotkań, z trzema punktami na koncie, zajmuje trzecie miejsce w tabeli. Alianza przegrała wszystkie trzy swoje dotychczasowe pojedynki i zamyka stawkę.