Wymiana ciosów w Gliwicach! Piast wyeliminował TSV Hartberg

W meczu 2. rundy kwalifikacji Ligi Europy Piast Gliwice wygrał z austriackim TSV Hartberg 3:2. Gospodarze przystąpili do tego spotkania bez trenera Waldemara Fornalika, który jest zakażony koronawirusem. Obowiązki szkoleniowca Piasta przejął jego asystent i brat – Tomasz Fornalik. Zwycięzcy zmierzą się w kolejnej fazie na wyjeździe z FC Kopenhaga, w którym występuje Kamil Wilczek.

Piłkarze Piasta udanie rozpoczęli konfrontację z TSV Hartberg. Już w 10. minucie Martin Konczkowski wpadł w pole karne rywali i strzałem po ziemi pokonał bramkarza. Szybko strzelony gol rozochocił gospodarzy. Cztery minuty później mogło być 2:0, ale Rene Swete popisał się udaną interwencją po strzale Piotra Parzyszka.

W kolejnych minutach Piast cofnął się, czekając na okazję do kontry. Austriacy przejęli inicjatywę, dążyli do wyrównania i w 33. minucie dopięli swego. Po dośrodkowaniu Dario Tadicia piłkę wybił z pola karnego Tomas Huk, ale zrobił to niefortunnie, pod nogi Tobiasa Kainza. Pomocnik TSV Hartberg uderzył zza pola karnego i zaskoczył Frantiska Placha. Do przerwy remis 1:1, choć jeszcze Kristopher Vida miał szansę na zmianę wyniku.

Pierwszy kwadrans drugiej połowy nie przyniósł zbyt wielu klarownych akcji. Piast najgroźniejszą sytuację stworzył w 51. minucie, gdy po podaniu Parzyszka, mocnym uderzeniem zza pola karnego popisał się Patryk Sokołowski, ale Swete był na posterunku. W 62. minucie Sokołowski zdołał jednak dopiąć swego. Indywidualną akcję zwieńczył w polu karnym skutecznym strzałem na dalszy słupek i Piast ponownie objął prowadzenie.

Kolejne minuty to przewaga piłkarzy TSV Hartberg, którzy dążyli do zmiany niekorzystnego rezultatu. W 75. minucie Thomas Rotter zagrał z głębi pola do Lukasa Rieda, ten wykorzystał moment zawahania obrońców i strzałem z ostrego kąta pokonał Frantiska Placha.

Sześć minut przed końcem meczu Piast po raz trzeci uzyskał prowadzenie. Po dośrodkowaniu Konczkowskiego, rezerwowy Michał Żyro uderzył głową z okolicy dziesiątego metra. Piłka wpadła do siatki tuż przy słupku i jak się okazało, był to decydujący cios tego starcia. Mimo zabiegów gości, wynik meczu nie uległ już zmianie. Gospodarze mogli jeszcze podwyższyć wynik, ale w doliczonym czasie gry Żyro z kilku metrów nie trafił w bramkę.

Piast zameldował się w 3. rundzie eliminacji Ligi Europy. Zmierzy się w niej z ekipą FC Kopenhaga, w której gra były piłkarz gliwiczan Kamil Wilczek.

Piast Gliwice – TSV Hartberg 3:2 (1:1)

Piast: Frantisek Plach – Tomas Huk, Jakub Czerwiński, Piotr Malarczyk (87. Bartosz Rymaniak), Martin Konczkowski, Patryk Sokołowski, Patryk Lipski, Tomasz Jodłowiec, Mikkel Kirkeskov, Piotr Parzyszek (70. Michał Żyro), Kristopher Vida (77. Dominik Steczyk).
TSV: Rene Swete – Andreas Lienhart (73. Stefan Golles), Thomas Rotter, Felix Luckender, Manfred Gollner (67. Julius Ertlthaler), Samson Tijani (89. Michael Huber), Tobias Kainz, Lukas Ried, Rajko Rep, Christian Klem, Dario Tadić.

Bramki: 1:0 Martin Konczkowski (10), 1:1 Tobias Kainz (33), 2:1 Patryk Sokołowski (62), 2:2 Lukas Ried (75), 3:2 Michał Żyro (84–głową).

Żółte kartki: Piotr Parzyszek, Tomasz Jodłowiec (Piast), Tobias Kainz, Rajko Rep, Thomas Rotter (TSV).

Sędzia: Erik Lambrechts (Belgia). Mecz rozegrano bez udziału publiczności.