EBL: Derby Trójmiasta dla Asseco Arki

Krzysztof Szubarga był najlepszym zawodnikiem Asseco Arki w derbach.

Emocje w derbach Trójmiasta w Energa Basket Lidze! Dzięki lepszej końcówce Asseco Arka Gdynia pokonała na wyjeździe Trefl Sopot 78:73.

Obie ekipy na początku spotkania nie pokazywały zbyt dobrej skuteczności, co skutkowało niskim i wyrównanym wynikiem. Dopiero później, po trójce Pawła Leończyka, gospodarze uciekli na sześć punktów. W końcówce tej części spotkania serią punktową popisali się jednak gdynianie, a głównie dzięki akcjom Krzysztofa Szubargi po 10 minutach był remis - po 18. W drugiej kwarcie Asseco Arka potrafiła wychodzić na prowadzenie po kolejnych rzutach Bartłomieja Wołoszyna. Małe straty błyskawicznie odrobił jednak Karol Gruszecki, a Trefl zaczął budować przewagę. Aktywny był Paweł Leończyk, natomiast po trójce Łukasza Kolendy różnica wzrosła do dziewięciu punktów. W końcówce straty zmniejszyli Filip Dylewicz oraz Mikołaj Witliński, ale pierwsza połowa była lepsza dla ekipy Marcina Stefańskiego - 41:37.

Początek trzeciej kwarty należał do sopocian - po trafieniach Łukasza Kolendy i Dominika Olejniczaka prowadzili już 11 punktami. Rywalizację po raz kolejny nawiązał Krzysztof Szubarga, ale tylko na chwilę. Darious Moten przygotował odpowiedź - po jego trójce przewaga gospodarzy wzrosła nawet do 14 punktów. Po 30 minutach było 64:57. W kolejnej części spotkania ekipa trenera Przemysława Frasunkiewicza nadal walczyła, a Trefl zatrzymał się w ofensywie. Ważne rzuty oddawał Żołnierewicz, a dzięki kontrze wykończonej przez Wojciecha Czerlonkę to goście zdobywali przewagę. Sytuację ratowali bracia Kolendowie, ale końcówka była niesamowicie emocjonująca. Niezwykle ważne akcje kończył Adam Hrycaniuk, a zimną krew na linii rzutów wolnych zachowali Szubarga i Wołoszyn. Wydarzenia na parkiecie mógł zmienić Łukasz Kolenda, ale nie trafił kluczowej trójki, a później popełnił błąd podwójnego kozłowania. Ostatecznie Asseco Arka zwyciężyła 78:73.

Najlepszym zawodnikiem gości był Krzysztof Szubarga z 22 punktami, 3 zbiórkami i 5 asystami. W ekipie gospodarzy wyróżniał się Łukasz Kolenda z 14 punktami, 4 zbiórkami i 4 asystami.

Trefl Sopot - Asseco Arka Gdynia 73:78 (18:18, 23:19, 23:20, 9:21).

Punkty:

Trefl Sopot: Łukasz Kolenda 14, Karol Gruszecki 12, Dominik Olejniczak 10, Paweł Leończyk 10, Darious Moten 8, Tyson Jay Haws 7, Michał Kolenda 7, Witalij Kowalenko 3, Martynas Paliukenas 2.

Asseco Arka Gdynia: Krzysztof Szubarga 22, Przemysław Żołnierewicz 14, Bartłomiej Wołoszyn 10, Mikołaj Witliński 9, Adam Hrycaniuk 9, Marcin Malczyk 6, Filip Dylewicz 3, Mateusz Kaszowski 3, Wojciech Czerlonko 2, Michał Pluta 0.