0:3 z Włochami! Porażka polskich siatkarzy w drugim meczu ME

Polscy siatkarze przegrali 0:3 z Włochami swym drugim meczu w finałach mistrzostw Europy U–20. Biało-czerwoni na inaugurację pewnie pokonali reprezentację Serbii 3:0, a w kolejnym spotkaniu fazy grupowej zmierzą się w poniedziałek z Belgią.

Po efektownym, sobotnim zwycięstwie nad Serbią, w meczu z faworyzowaną ekipą z Italii przyszło siatkarzom reprezentacji polski przełknąć gorycz porażki. Premierowa partia toczyła się przy przewadze Włochów (8:4, 16:11), ale biało-czerwoni zdołali odrobić straty (18:18), a później uzyskali nawet minimalną przewagę. Pierwsi mieli piłkę setową, po autowym ataku rywali (23:24). Kolejne akcje wygrali jednak przeciwnicy, którzy triumfowali w całym secie 26:24.

W drugiej odsłonie Polacy uzyskali przewagę w środkowej części (13:16) i mieli ją jeszcze w końcówce (20:22). Siatkarze z Italii odrobili straty (23:23), a w kolejnej akcji Tommaso Rinaldi popisał się asem serwisowym. Jego serwis w siatkę w kolejnej próbie rozpoczął rywalizację na przewagi. Wojnę nerwów wygrali Włosi 29:27, wieńcząc tę część meczu punktowym blokiem. Set numer trzy toczył się przy wyraźnej przewadze reprezentacji Włoch (16:9, 18:13, 22:17). Polacy ruszyli jeszcze do odrabiania strat, asem serwisowym popisał się Bartosz Gomułka, ale rywale nie dali już sobie wydrzeć zwycięstwa (25:20).

Najwięcej punktów: Tommaso Rinaldi (17), Alessandro Michieletto (15), Tommaso Stefani (14) – Włochy; Michał Gierżot (15) – Polska. Włosi byli skuteczniejsi w ataku (48% – 37%), lepiej punktowali zagrywką (6–2) oraz blokiem (8–4).

Przegraliśmy z zespołem mistrzów świata w tej kategorii wiekowej. Chłopaki grali z wiarą w zwycięstwo, w dwóch setach o wyniku decydowały pojedyncze akcje. Walczymy dalej, przed nami kolejne, trudne mecze. Bardzo chcielibyśmy zagrać jeszcze raz w tym turnieju z Włochami, ale aby to się stało musimy wygrywać w kolejnych spotkaniach – powiedział II trener reprezentacji Polski Maciej Zendeł, cytowany przez stronę pzps.pl.

Włosi odnieśli drugie zwycięstwo w tej imprezie, na inaugurację rozprawili się z Belgią 3:0 (25:18, 25:20, 25:14). W poniedziałek zagrają z gospodarzami ME – Czechami. Polacy zmierzą się natomiast z reprezentacją Belgii. Awans do czołowej czwórki turnieju wywalczą dwie najlepsze ekipy z tej grupy.

Włochy – Polska 3:0 (26:24, 29:27, 25:20)