Kaszubski Gryf Pomorski Rocky Boxing Night: Transmisja na sportowych antenach Polsatu

Sporty walki
Kaszubski Gryf Pomorski Rocky Boxing Night: Transmisja na sportowych  antenach Polsatu
fot. materiały prasowe
Kaszubski Gryf Pomorski Rocky Boxing Night: Transmisja na sportowych antenach Polsatu

2 października Nikodem Jeżewski (18-0-1, 9 KO) stoczy walkę z Czechem Markiem Prochazką (9-2-1, 5 KO) o pas Międzynarodowego Mistrza Polski wagi junior ciężkiej. Gala „Kaszubski Gryf Pomorski Rocky Boxing Night” w Wielkim Klinczu rozpoczyna współpracę Rocky Boxing Promotion z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Transmisja na sportowych antenach Polsatu

- Zawsze podkreślamy lokalny patriotyzm związany z naszą małą ojczyzną. Podczas najbliższej gali uczcimy pamięć Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski". Mieszkam na Kaszubach, czuję się Kaszubem i kultywuję miejscowe zwyczaje i tradycje. Historia regionu jest bardzo ważna – mówi Krystian Każyszka, organizator gali „Kaszubski Gryf Pomorski Rocky Boxing Night”.

 

- Kultywujemy pamięć o bohaterach Gryfa Pomorskiego, Tajnej Organizacji Wojskowej powstałej na Kaszubach. Zdecydowaliśmy się na współpracę z grupą Rocky Boxing Promotion Krystiana Każyszki, bowiem szukamy różnych ścieżek, nawet tych niekonwencjonalnych dotarcia do jak największej liczby mieszkańców tych terenów, ale także osób w całej Polsce zainteresowanych i historią, i sportem. W przeszłości wspieraliśmy już inicjatywy upamiętniające chociażby postać wybitnego pięściarza Tadeusza „Teddy’ego Pietrzykowskiego” czy jubileusz powstania najstarszego klubu sportowego Gdańska – Gedanii - powiedział Mateusz Kotecki z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

 

Muzeum jest patronem wydarzenia sportowego w miejscowości Wielki Klincz koło Kościerzyny, które będzie transmitowane w kanałach sportowych Polsatu. Podczas gali przypomniane zostaną wydarzenia historyczne sprzed 80 lat.

 

Zobacz także: Kewin Gruchała: Doceniam Głowackiego, ale czekam na Jackiewicza

 

- Pochodzący z okolic Kościerzyny, a trenujący na co dzień w Gdańsku nasz bokser Kacper Meyna, finalista Polskiego Turnieju Wagi Ciężkiej i uczestnik zbliżającej się gali „Kaszubski Gryf Pomorski Rocky Boxing Night”, zaangażował się w działania promocyjne Muzeum II Wojny Światowej. Cieszę się, że wśród pięściarzy są osoby identyfikujące i dbające o historię naszego terenu. Uczestnikiem różnych wydarzeń muzealnych będzie także inny z pięściarzy Adrian Szczypior – przyznał Krystian Każyszka.

 

W 2019 roku, w 80. rocznicę powstania Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski" i w 75. rocznicę śmierci jej założyciela i dowódcy, kpt. Józefa Dambka, Sejm przyjął uchwałę, w której uczcił ich pamięć. "TOW "Gryf Pomorski” dobrze zasłużyła się ojczyźnie" - głosił tekst uchwały.

 

W uchwale przypomniano, że w grudniu 1939 r. w kaszubskim Czarlinie powstała Tajna Organizacja Wojskowa "Gryf Kaszubski", która latem 1941 r. przyjęła nazwę Tajna Organizacja Wojskowa "Gryf Pomorski". Jej celem, wyrażonym w rocie przysięgi, była walka o niepodległą Polskę i obrona Kościoła Katolickiego.

 

"Powstanie organizacji było odpowiedzią na sytuację na Pomorzu po zakończeniu wojny obronnej i bezprawnym wcieleniu polskich ziem do Rzeszy w październiku 1939 r. Niemcy masowo mordowali polskich patriotów, zwłaszcza przedstawicieli inteligencji, dokonywali również przymusowych wypędzeń ludności polskiej z Gdyni i innych miast oraz miejscowości regionu" - napisano w uchwale.

 

Zobacz także: Bob Arum: Jakby go trafił lewą ręką, to by zabił

 

Głównym twórcą i dowódcą TOW "Gryf Kaszubski" i TOW "Gryf Pomorski" był por. rez. Józef Dambek, który pełnił tę funkcję od początku istnienia organizacji aż do swojej śmierci z ręki agenta Gestapo 4 marca 1944 r. "We władzach naczelnych organizacji był też m.in. charyzmatyczny kapłan, kapelan Wojska Polskiego, ks. ppłk Józef Wrycza, zapamiętany z uroczystych zaślubin Polski z Bałtykiem, dokonanych 10 lutego 1920 r. przez gen. Józefa Hallera" - zwrócono uwagę w uchwale.

 

Uchwała przypomina, że TOW "Gryf Pomorski" współpracowała z Armią Krajową i innymi organizacjami polskiej konspiracji niepodległościowej. Działalność TOW "Gryf Pomorski" obejmowała zarówno walkę zbrojną, jak i działalność wywiadowczą, wydawanie prasy konspiracyjnej, a także prowadzenie tajnego nauczania. W uchwale podkreślono, że "organizacja była w bezwzględny sposób zwalczana przez Niemców, którzy za wszelką cenę chcieli zniszczyć ślady polskości na terenie Kaszub, Kociewia i całego wcielonego do Rzeszy Pomorza".

 

Zwrócono uwagę, że w wyniku działalności gdańskiego Gestapo i licznych dekonspiracji wielu członków TOW "Gryf Pomorski" trafiło do niemieckiego obozu zagłady KL Stutthof. "Działalność TOW +Gryf Pomorski+ to piękna karta historii polskiej konspiracji niepodległościowej czasu wojny i etos, na który Kaszubi, Kociewiacy i inni Pomorzanie powoływali się w okresie powojennych opresji komunistycznych" - napisano w uchwale.

 

Na gali „Kaszubski Gryf Pomorski Rocky Boxing Night” w Wielkim Klinczu odbędzie się 9 walk, w tym dwie pierwsze ćwierćfinałowe w Polskim Turnieju Wagi Junior Ciężkiej. Olimpijczyk z Rio Igor Jakubowski spotka się z Pawłem Nowaczyńskim, a Krystian Kalinowski z Alanem Jachimowskim. Pojedynek rankingowy stoczy finalista Turnieju Wagi Ciężkiej Kacper Meyna, a kibice zobaczą też walki z udziałem m.in. Kewina Gruchały (6-0, 2 KO), Kamila "Sokoła" Sokołowskiego (9-18-2, 3 KO), debiutanta Dominika Harwankowskiego, 5-krotnego Mistrza Polski oraz niepokonanych Adriana Szczypiora (3-0, 2 KO) i Huberta Benkowskiego (6-0-1, 1 KO).

 

Transmisja na sportowych antenach Polsatu.

Informacja prasowa

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze