ME U–20: Druga porażka polskich siatkarzy! Belgowie odwrócili losy emocjonującego starcia

Blok był mocną bronią Belgów w meczu z Polską.

W trzecim meczu fazy grupowej mistrzostw Europy U–20 polscy siatkarze przegrali w Brnie z reprezentacją Belgii 2:3, choć zwyciężyli w dwóch pierwszych setach. To druga porażka biało-czerwonych w tej imprezie.

Pierwsza partia miała niezwykle wyrównany przebieg. Co prawda Polacy w środkowej części odskoczyli rywalom na kilka oczek (16:13), ale Belgowie szybko odrobili straty. W dalszej części oglądaliśmy walkę punkt za punkt zwieńczoną długą i pełną emocji rywalizacją na przewagi. Nie brakowało efektownych akcji, z których wyróżnić można długą wymianę na 26:25, zwieńczoną skutecznym atakiem Michała Gierżota z drugiej linii. Polacy zdołali przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę, kończąc premierową odsłonę punktowym blokiem (29:27).

W drugiej odsłonie nadal oglądaliśmy wyrównaną walkę obu ekip (5:5, 10:10). W środkowej części Polacy uzyskali minimalną zaliczkę, ale przeciwnicy zdołali utrzymać punktowy kontakt (21:21). Kluczowe akcje wygrali jednak siatkarze trenera Sebastiana Pawlika. Po błędzie rywali w ataku mieli piłkę setową (24:21), a wynik na 25:22 ustalił skutecznym uderzeniem ze środka Adrian Markiewicz.

Set numer trzy był w wykonaniu Polaków nieco słabszy. Rywale mieli wyraźną przewagę w punktowych blokach (0–4), lepiej prezentowali się również w polu zagrywki oraz na przyjęciu. W efekcie w środkowej części tej partii wynik zaczął kształtować się dla biało-czerwonych niekorzystnie (11:16). Od stanu 16:21 punktowali już tylko Belgowie. W czwartej partii znów oglądaliśmy wyrównaną walkę obu ekip. Polacy
odskoczyli w środkowej części (14:10), nie byli jednak w stanie utrzymać przewagi. Rywale szybko odrobili straty (17:17), a w końcówce rozstrzygnęli seta na swoją korzyść. Ferre Reggers zakończył ostatnią akcję, popisując się kiwką za blok (23:25).

W tej sytuacji zwycięzcę tej konfrontacji miał wyłonić tie-break. Efektownie rozpoczęli go Belgowie i przy zmianie stron Polacy tracili do rywali aż pięć oczek (3:8). W drugiej części seta ruszyli w pogoń i zmniejszyli punktową różnicę (7:9). Na fragment dobrej gry biało-czerwonych rywale odpowiedzieli jednak punktową serią (7:13), właściwie rozstrzygając losy tego starcia. Polacy nie mogli w tej partii przedrzeć się przez szczelny belgijski blok (1–6 w tym elemencie w całej partii!). Również w ostatniej akcji meczu Belgowie zablokowali atak przeciwników (8:15) i po chwili mogli cieszyć się z drugiego zwycięstwa w tej imprezie.

Najwięcej punktów: Michał Gierżot (24), Bartosz Gomułka (17), Adrian Markiewicz (14), Karol Urbanowicz (10) – Polska; Seppe Rotty (26), Ferre Reggers (26), Wout D'heer (14), Lennert Van Elsen (14) – Belgia. W statystykach rzuca się w oczy dominacja Belgów w punktowych blokach (7–19, 8 punktów Van Elsen!).

We wcześniejszych meczach ME U–20 Polacy pewnie pokonali reprezentację Serbii 3:0 i przegrali 0:3 z Włochami. Druga porażka znacznie komplikuje sytuację biało-czerwonych, bo do walki o medale z grupy awansują jedynie dwie najlepsze drużyny. We wtorek dzień przerwy w turnieju. W kolejnych meczach fazy grupowej Polacy zmierzą się z Czechami (środa, 30 września), a następnie z Francją (czwartek, 1 października).

Polska – Belgia 2:3 (29:27, 25:22, 16:25, 23:25, 8:15)