Danuta Dmowska-Andrzejuk: Sport kobietami stoi

Inne
Danuta Dmowska-Andrzejuk: Sport kobietami stoi
Fot. PAP
Minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk powołała w środę Społeczną Radę Sportu Kobiet.

W środę 30 września odbyło się pierwsze posiedzenie Społecznej Rady Sportu Kobiet. Inicjatywa powołana do życia przez minister sportu Danutę Dmowską-Andrzejuk ma na celu wzmocnienie roli kobiet w polskim sporcie. - Jest więcej kobiet zdobywających medale olimpijskie niż mężczyzn, ale nie przekłada się to do końca na to ile kobiet funkcjonuje w polskich związkach sportowych. Chcemy pokazać, że sport kobietami stoi i są to wspaniałe menedżerki - powiedziała na inauguracji minister sportu.

30 września 2020 roku powołano do życia Społeczną Radę Sportu Kobiet. Główną rolą organizacji ma być wzmocnienie roli kobiet w polskim sporcie. Inicjatorką projektu jest minister sportu - Danuta Dmowska-Andrzejuk, która podzieliła się swoimi przemyśleniami na temat inicjatywy.


- Problem kobiety w sporcie jest poruszany od lat. Myślę, że powołanie przeze mnie Społecznej Rady Sportu Kobiet pokazuje, że kobiety są w sporcie i od dłuższego czasu jeśli chodzi o zdobywanie medali olimpijskich odgrywają ogromną rolę. Jest więcej kobiet zdobywających medale olimpijskie niż mężczyzn, ale nie przekłada się to do końca na to ile kobiet funkcjonuje, chociażby w strukturach organizacyjnych polskich związków sportowych. Kobiety są mocnym punktem jeśli chodzi o sport, ale gdzieś tam faktycznie nie potrafią się przebić, więc chcemy pokazać ich siłę, że sport kobietami stoi i są to wspaniałe menedżerki, które potrafią zarządzać polskim sportem - powiedziała Danuta Dmowska-Andrzejuk.

 

ZOBACZ TAKŻE: Van der Breggen ze zwycięstwem. Niewiadoma w czołówce Strzały Walońskiej

 

Minister sportu sama jest przykładem kobiety, która stoi na czele polskiego sportu i chciałaby, aby za jej przykładem poszły też inne panie. W analizie aktualnej roli kobiet w sporcie może pomóc m.in. ankieta przygotowywana przez resort Dmowskiej-Andrzejuk. Wyniki badań poznamy w listopadzie.


- Moje stanowisko minister sportu jako kobiety pokazuje, że można stać na czele sportu i nim zarządzać, więc chciałam pokazać jak ważna jest rola kobiety i być dla nich wsparciem. Stąd nasza rada. Ministerstwo Sportu przygotowuje aktualnie ankietę dotyczącą roli kobiety w sporcie, a w listopadzie będziemy mieć jej wyniki. Będę wtedy mogła coś więcej powiedzieć, bo będą to ankiety przeprowadzone wśród zawodników i zawodniczek. Dadzą nam pewien obraz jak kobiety są postrzegane w sporcie - dodała minister sportu.


Danuta Dmowska-Andrzejuk zdradziła też czego będzie dotyczyć środowe posiedzenie Społecznej Rady Sportu Kobiet.


- Panie z rady społecznej będą przygotowywać postulaty na których im zależy. Chciałyby zwiększyć ilość kobiet w zarządach polskich związków sportowych. Związki są autonomiczne, ale można zachęcać do tego, aby doceniano kobiety i samemu szukano kobiet, które będą odpowiednie na danych stanowiskach - zakończyła minister.

 

PI, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie