Siatkarki Stali wyszarpały zwycięstwo w starciu z Pałacem! Janiuk znów z nagrodą MVP

W spotkaniu 3. kolejki Tauron Ligi siatkarki BKS Stali Bielsko-Biała wygrały z Polskimi Przetworami Pałacem Bydgoszcz 3:2. Mecz zwieńczył niezwykle zacięty tie-break, w którym przyjezdne miały cztery piłki meczowe, a jednak to gospodynie zwyciężyły 18:16. Nagrodę dla najlepszej zawodniczki (MVP) zgarnęła po raz trzeci w tym sezonie Magdalena Janiuk.

BKS Stal była przed rozpoczęciem tego spotkania jedyną drużyną w ligowej stawce, która nie straciła jeszcze seta. Ta statystyka przestała być aktualna już po premierowej odsłonie konfrontacji z Pałacem. Po wyrównanym początku (8:8), inicjatywę przejęły siatkarki z Bydgoszczy (11:15), które imponowały grą w bloku i skutecznie prezentowały się w ataku. W końcówce przyjezdne kontrolowały sytuację, a skuteczny atak Eweliny Żurowskiej przyniósł ostatni punkt (18:25).

Drugą partię lepiej rozpoczęły gospodynie, które odskoczyły przy zagrywkach Andrei Kossanyiovej (8:3). Bydgoszczanki na przestrzeni seta goniły wynik i w końcówce były bliskie powodzenia (21:20). Skuteczne ataki Dominiki Witowskiej i Weroniki Szlagowskiej przyniosły gospodyniom ważne punkty, ale rywalki znów się odgryzły (23:22). Dwie kolejne akcje na swym koncie zapisały jednak siatkarki Stali, a konkretnie Szlagowska i Gabriela Orvosova i to one wygrały 25:22.

Set numer trzy był bardziej zacięty od poprzednich. Obie ekipy walczyły punkt za punkt, choć gospodyniom udało się kilka razy odskoczyć na trzy oczka (16:13, 21:18). Siatkarki Stali pierwsze miały piłkę setową (24:23), ale po chwili skuteczny atak Regiane Bidias rozpoczął zaciętą rywalizację na przewagi. Bielszczanki przechyliły szalę zwycięstwa na swoją stronę, a ostatni punkt wywalczyła Magdalena Janiuk (28:26).

W czwartej odsłonie oglądaliśmy zapaść w grze gospodyń – dziewięć przegranych akcji z rzędu od stanu 7:5 do 7:14! Słabszy fragment gry zanotowała Orvosova, która nie kończyła ataków. Ta seria właściwie ustawiła seta, bo siatkarki Pałacu nie pozwoliły już sobie wydrzeć zwycięstwa. Po skutecznym ataku Marty Ziółkowskiej różnica wynosiła już dziesięć oczek (10:20). Alexandra Dascalu ustaliła wynik seta na 16:25.

Tie-breaka lepiej rozpoczęły gospodynie. Przy zmianie stron, po skutecznym ataku dobrze prezentującej się w tej części seta Szlagowskiej, miały trzy oczka zaliczki (8:5). Trzy kolejne akcje padły jednak łupem bydgoszczanek (8:8), które zaczęły dominować na parkiecie i przy stanie 11:14 miały piłkę meczową. W trzech kolejnych akcjach popełniły jednak błędy i Stal odrobiła straty! Później bydgoszczanki miały jeszcze jedną piłkę na rozstrzygnięcie meczu (14:15), ale i tym razem gospodynie zdołały wyjść z opresji. W kolejnych akcjach przechyliły szalę zwycięstwa na swoją stronę, a ostatnią akcję meczu zakończyła kiwka Natalii Gajewskiej (18:16).

Najwięcej punktów: Magdalena Janiuk (19), Gabriela Orvosova (18), Weronika Szlagowska (14), Andrea Kossanyiova (11) – BKS Stal; Ewelina Żurowska (27), Alexandra Dascalu (16), Kinga Różyńska (15) – Pałac. Obie drużyny zdobyły sporo punktów blokiem (13–21, 6 punktów Żurowska, 5 – Różyńska). MVP: Magdalena Janiuk.

Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie, w którym siatkarki BKS Stali zagrały we własnej hali. Wcześniej pokonały na wyjeździe 3:0 ŁKS Commercecon Łódź i 3:0 Energę MKS Kalisz. W konfrontacji z Pałacem przedłużyły serię zwycięstw, ale straciły pozycję lidera Tauron Ligi. W tabeli z kompletem dziewięciu punktów prowadzi Developres SkyRes Rzeszów. Ekipa z Bielska-Białej oraz DPD Legionovia Legionowo i E.Leclerc Moya Radomka Radom zgromadziły po osiem punktów.

BKS Stal: Natalia Gajewska, Weronika Szlagowska, Martyna Świrad, Gabriela Orvosova, Andrea Kossanyiova, Magdalena Janiuk – Kinga Drabek (libero) oraz Dominika Witowska, Karolina Drużkowska, Katarzyna Wawrzyniak, Aleksandra Kazała, Dagmara Dąbrowska, Aleksandra Szczygłowska (libero). Trener: Bartłomiej Piekarczyk.
Polskie Przetwory Pałac: Magdalena Mazurek, Ewelina Żurowska, Marta Ziółkowska, Alexandra Dascalu, Emilia Mucha, Kinga Różyńska – Monika Jagła (libero) oraz Natalia Lijewska, Regiane Bidias. Trener: Piotr Matela.

Wyniki meczów 3. kolejki Tauron Ligi siatkarek:

2020-10-01: E. Leclerc Moya Radomka Radom – #VolleyWrocław 3:0 (25:18, 25:21, 25:20)
2020-10-02: ŁKS Commercecon Łódź – Energa MKS Kalisz 2:3 (26:24, 21:25, 27:29, 25:21, 11:15)
2020-10-02: DPD Legionovia Legionowo – Grot Budowlani Łódź 3:0 (29:27, 25:22, 25:22)
2020-10-03: Developres SkyRes Rzeszów – Joker Świecie 3:0 (25:10, 25:14, 25:14)
2020-10-05: BKS Stal Bielsko-Biała – Polskie Przetwory Pałac Bydgoszcz 3:2 (18:25, 25:22, 28:26, 16:25, 18:16)
Enea PTPS Piła – Grupa Azoty Chemik Police (przełożony).