El. ME U-21: Porażka Polaków z Serbami. Awans wymyka się z rąk

Polacy skomplikowali sobie sprawę awansu na ME U-21

Piłkarska reprezentacja Polski do lat 21 przegrała na wyjeździe z Serbią 0:1 (0:1) w meczu eliminacji mistrzostw Europy. Gospodarze spotkania w miejscowości Gornji Milanovac nie mieli już szans na awans. Polacy pozostali na drugim miejscu w grupie 5., ale ich sytuacja poważnie się skomplikowała.

Trener Czesław Michniewicz nie mógł skorzystać w Serbii z kilku zawodników. Kłopoty zdrowotne wyeliminowały m.in. Marcina Bułkę, Patryka Dziczka i Przemysława Płachetę, a za żółte kartki musiał pauzować Patryk Klimala.

Serbowie też nie mogli wystawić optymalnego składu, bowiem kilku zawodników otrzymało powołanie do dorosłej reprezentacji.

Jedyna bramka meczu padła już w 11. minucie, gdy po akcji lewą stroną i błędzie polskiej defensywy niepilnowany Veljko Nikolic strzelił mocno z odległości ponad dziesięciu metrów.

Do końca pierwszej połowy Serbowie sprawiali lepsze wrażenie, a Biało-Czerwoni grali zbyt nerwowo.

Po przerwie oba zespoły stworzyły dogodne okazje (w polskiej ekipie bliski powodzenia był m.in. Robert Gumny), jednak wynik nie uległ już zmianie.

To druga porażka młodzieżowej reprezentacji Polski w eliminacjach. W ośmiu dotychczasowych meczach grupy 5. zdobyła 16 punktów i jest wiceliderem. Traci cztery punkty do Rosji, która rozegrała jedno spotkanie więcej. Tym razem "Sborna" pokonała u siebie Estonię 4:0.

We wtorek o godzinie 18 podopieczni Michniewicza zagrają w Gdyni z Bułgarią.

Kwalifikacje potrwają do listopada. W mistrzostwach Europy 2021, które odbędą się w Słowenii i na Węgrzech, weźmie udział 16 drużyn.

Awans wywalczą triumfatorzy każdej z dziewięciu grup oraz pięć najlepszych zespołów z drugich miejsc. Udział mają zapewniony obaj gospodarze.

Serbia - Polska 1:0 (1:0)
Bramka: Veljko Nikolić (11.)

Żółte kartki: Eraković, Marković, Kamenović - Gumny, Slisz, Rosołek.

Serbia: Djordje Petrović - Strahinja Eraković, Nemanja Micević, Svetozar Marković, Dimitrije Kamenović (90+4' Zlatan Sehović), Njegos Petrović, Ivan Ilić (67' Mirko Topić), Veljko Nikolić (90+4' Jovan Lukić), Żeljko Gavrić (84' Filip Stuparević), Filip Stevanović (84' Radivoj Bosić), Slobodan Tedić.

Polska: Kamil Grabara - Robert Gumny, Kamil Piątkowski, Jakub Kiwior, Tymoteusz Puchacz - Tomasz Makowski (46' Dennis Jastrzembski), Bartosz Slisz, Mateusz Bogusz (73' Dawid Kurminowski) - Marcin Listkowski (77' Daniel Ściślak), Paweł Tomczyk (60' Bartosz Białek), Jakub Kamiński (60' Maciej Rosołek).