Iga Świątek wygrała French Open! Największy sukces w historii polskiego tenisa

Iga Świątek wygrała French Open.

Iga Świątek wygrała z rozstawioną z numerem czwartym Amerykanką Sofią Kenin 6:4, 6:1 w finale French Open 2020. 19-latka z Raszyna jest pierwszą w historii reprezentantką z Polski z tytułem wielkoszlemowym w singlu.

Tegoroczną edycję zmagań na kortach im. Rolanda Garrosa Świątek przeszła w imponującym stylu. W pierwszej rundzie pokonała Czeszkę Marketę Vondrousovą (6:1, 6:2), w drugiej Su-Wei Hsieh z Tajwanu (6:1, 6:4), a w kolejnej Eugenie Bouchard z Kanady (6:3, 6:2).

W 1/8 finału Świątek znalazła się na ustach kibiców z całego świata. Sensacyjnie pokonała w dwóch partiach (6:1, 6:2) rozstawioną z "jedynką" Rumunkę Simonę Halep. Ćwierćfinał to kolejne zdecydowane zwycięstwo – 6:3, 6:1 nad Martiną Trevisan z Włoch. Nie inaczej było w półfinale, w którym Polka zostawiła w pokonanym polu Nadię Podoroską z Argentyny 6:2, 6:1.

Finałowe starcie z Kenin to efektowny początek w wykonaniu polskiej tenisistki. Wygrała pierwszego gema, w kolejnym przełamała rywalkę i podwyższyła prowadzenie przy własnym serwisie. 3:0 dla Świątek! Kolejne gemy należały jednak do rywalki, która przełamała Polkę, a następnie odrobiła straty. Kolejny gem dla Polki, a następnie przełamanie na 5:3. To nie był jednak koniec emocji w tej odsłonie. Świątek miała piłkę setową przy stanie 5:3, 40:30, jednak nie wykorzystała szansy i rywalka zdołała ją przełamać. Kolejny gem to jednak zdecydowane zwycięstwo Polki, która po autowym bekhendzie przeciwniczki mogła pierwszego seta zapisać na swym koncie (6:3).

Drugi set rozpoczął się od przełamania na korzyść Amerykanki, ale w kolejnym gemie Świątek zrewanżowała się rywalce, kończąc rozgrywkę efektownym zagraniem. Kolejny gem również dla Polki. Przed gemem numer cztery mająca problem z lewym udem Kenin, poprosiła o konsultację medyczną. Zawodniczka wraz z fizjoterapeutką opuściły kort i udały się do szatni.

Po kilku minutach przerwy amerykańska tenisistka wróciła do gry, nie był to jednak udany powrót, bo została przełamana przez Świątek. Polka miała autostradę do zwycięstwa i nie zmarnowała tej szansy, pewnie wygrywając dwa kolejne gemy i całego seta 6:1.

Najlepszym wynikiem w Wielkim Szlemie w dotychczasowej karierze Świątek był awans do 1/8 finału. Dokonała tego dwukrotnie – podczas French Open 2019 i Australian Open 2020. Podczas tegorocznej imprezy na kortach im. Rolanda Garrosa Świątek stała się trzecią zawodniczką z Polski – po Jadwidze Jędrzejowskiej i Agnieszce Radwańskiej – która dotarła do finału turnieju wielkoszlemowego w singlu. Jako pierwsza w historii wygrała imprezę tej rangi.

W drodze po tytuł w wielkoszlemowym turnieju French Open nie straciła nawet seta. W siedmiu grach na kortach im. Rolanda Garrosa rywalki urwały jej łącznie zaledwie 28 gemów.