Maciej Stolarczyk trenerem piłkarskiej reprezentacji Polski do lat 21

Piłka nożna
Maciej Stolarczyk trenerem piłkarskiej reprezentacji Polski do lat 21
fot. Cyfrasport
Maciej Stolarczyk trenerem piłkarskiej reprezentacji Polski do lat 21.

Maciej Stolarczyk został trenerem piłkarskiej reprezentacji do lat 21 - poinformował PZPN. Zastąpił Czesława Michniewicza, który od niedawna jest szkoleniowcem Legii Warszawa i po raz ostatni prowadził kadrę we wtorkowym meczu eliminacji młodzieżowych mistrzostw Europy z Bułgarią (1:1).

48-letni Stolarczyk to były piłkarz m.in. Pogoni Szczecin i Wisły Kraków. W obu tych klubach pracował też jako główny trener, a ostatnio prowadził reprezentację Polski do lat 17.

 

"Po spotkaniach reprezentacji Polski U-21 w październiku z Serbią (0:1) i Bułgarią (1:1) swoją pracę z drużyną zakończył trener Czesław Michniewicz. Polski Związek Piłki Nożnej dziękuje mu za poświęcenie, osiągane z kadrą młodzieżową sukcesy i życzy powodzenia w dalszej karierze szkoleniowej" - napisano na stronie federacji.

 

 

Jak dodano, Stolarczyk po raz pierwszy poprowadzi kadrę U-21 w meczu z Łotwą 17 listopada w Łodzi, na koniec eliminacji młodzieżowych mistrzostw Europy.

 

50-letni Michniewicz 21 września został szkoleniowcem Legii i wtedy przewidywano, że rozstanie się z kadrą młodzieżową po zakończeniu eliminacji. Wkrótce okazało się jednak, że nastąpi to szybciej, już po spotkaniu z Bułgarami, do którego doszło we wtorek w Gdyni.

 

- Listopadowy mecz z Łotwą, jeżeli ten rywal zajmie ostatnie miejsce w grupie, nie będzie miał znaczenia dla losów naszego awansu (przy porównywaniu bilansu ekip z drugich miejsc, w grupach sześciozespołowych nie liczą się wyniki z ostatnią drużyną - PAP), więc dla nowego szkoleniowca będzie to możliwość debiutu i sprawdzenia piłkarzy. Dzięki temu marcowe spotkania turnieju, jeśli do niego awansujemy, nie będą dla nowego trenera pierwszymi w tej roli - mówił kilka dni temu rzecznik prasowy PZPN Jakub Kwiatkowski.

 

Zobacz także: Eliminacje ME U-21: Remis reprezentacji Polski na pożegnanie Michniewicza

 

Wśród potencjalnych następców Michniewicza pojawiało się w mediach nazwisko Jacka Magiery, szkoleniowca kadry U-19, ale ostatecznie został nim Stolarczyk.

 

Polscy piłkarze do lat 21 po remisie z Bułgarią wciąż zajmują drugie miejsce w tabeli, już bez szans na pierwszą lokatę. W dziewięciu dotychczasowych meczach grupy 5. (złożonej z sześciu drużyn) zdobyli 17 punktów.

 

Mają sześć punktów straty do Rosji, która rozegrała jedno spotkanie więcej i zakończyła już eliminacje jako zwycięzca grupy.

 

Jeżeli biało-czerwoni pokonają w listopadzie Łotwę, na pewno zajmą drugie miejsce w grupie. Ich ewentualny awans do turnieju finałowego będzie jednak zależeć od dorobku punktowego drużyn z tej pozycji w innych grupach. Obecnie w takim zestawieniu Biało-Czerwoni zajmują drugą pozycję, ale drużyny sklasyfikowane za nimi mają niewielką stratę, a dorobek mogą jeszcze powiększyć.

 

W mistrzostwach Europy, które w 2021 roku odbędą się w Słowenii i na Węgrzech, weźmie udział 16 drużyn. Udział mają zapewniony obaj gospodarze. Awans wywalczą triumfatorzy każdej z dziewięciu grup oraz pięć najlepszych zespołów z drugich miejsc, przy czym do tego bilansu w grupach sześciozespołowych nie będą liczone mecze z ostatnią drużyną w tabeli.

 

Faza grupowa ME do lat 21 odbędzie się od 24 do 31 marca 2021, natomiast faza pucharowa (od ćwierćfinałów) - od 31 maja do 6 czerwca.

agb, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie