Bednorz kontra Zaytsev! Zenit Kazań górą w hicie kolejki Superligi

Zenit Kazań – Kuzbass Kemerowo 3:0.

W hicie 5. kolejki rosyjskiej Superligi siatkarzy Zenit Kazań pewnie pokonał Kuzbass Kemerowo 3:0. Najwięcej emocji przyniosła trzecia odsłona tego starcia, a Bartosz Bednorz wywalczył w całym meczu 10 punktów.

Było to spotkanie pełne podtekstów. Zenit podejmował drużynę, która w 2019 roku przerwała jego hegemonię w lidze rosyjskiej. Siatkarzy z Kemerowa prowadził Aleksiej Wierbow, który jeszcze kilka miesięcy temu był szkoleniowcem ekipy ze stolicy Tatarstanu. Po przeciwnych stronach siatki stanęli Bartosz Bednorz i Ivan Zaytsev – w poprzednim sezonie asy włoskiego Modena Volley.

Mecz zapowiadał się więc niezwykle interesująco, ale na wielkie emocje kibice musieli czekać aż do trzeciego seta. W pierwszym zespół Władimira Alekno dominował od początku (8:3, 10:4), jedyny słabszy okres notując w środkowej części, gdy serią punktów popisali się goście (17:14). Nie wystarczyło to jednak do nawiązania walki z Zenitem. W końcówce siatkarze z Kazania dominowali. Aleksandr Wołkow wywalczył piłkę setową efektownym atakiem ze środka (24:19), a przestrzelona zagrywka Michaiła Szczerbakowa zakończyła seta (25:19).

W drugiej odsłonie gospodarze nadal nadawali ton wydarzeniom na parkiecie (3:0, 6:2). Przyjezdni złapali punktowy kontakt (10:9), a później nawet odrobili straty (18:18), gdy asem serwisowym popisał się Petar Krsmanović, a w kolejnej akcji Maksim Michajłow nie przebił się przez blok rywali. Zenit szybko jednak odskoczył. Po bloku Bednorza było 23:20, po chwili blokiem na wagę piłki setowej popisał się Artiom Wolwicz. Rywale obronili się w następnej akcji, ale w kolejnej serwis w siatkę zamknął tę część meczu (25:21).

Przez pewien czas trzeciej partii, wydawało się, że i tym razem Zenit wygra pewnie (12:6, 15:10). Goście ruszyli do odrabiania strat i dopięli swego. Po autowym ataku Earvina N’Gapetha było 16:16, a w kolejnej akcji rywale zablokowali Francuza i po raz pierwszy w tej partii uzyskali przewagę. Końcówka seta przyniosła sporo emocji. Jewgienij Siwożelez wywalczył piłkę setową dla Kuzbassu (23:24), ale efektowny atak N’Gapetha rozpoczął zaciętą grę na przewagi. Zwieńczył ją skuteczny atak Bednorza (28:26).

Bartosz Bednorz wywalczył w całym meczu 10 punktów (7/13 w ataku – 54% + 1 blok + 2 zagrywka). Poza Bednorzem najlepiej punktowali: Maksim Michałjow (15), Earvin N’Gapeth (10), Aleksandr Wołkow (10) – Zenit; Ivan Zaytsev (16) – Kuzbass. Gospodarze mieli wyraźną przewagę w bloku (9–4) oraz w polu zagrywki (6–3); popełnili też mniej błędów własnych.

W 5. kolejce odbyły się jedynie trzy z siedmiu zaplanowanych spotkań. Mecze Dinamo-LO – Biełogorie Biełgorod, ASK Niżnyj Nowgorod – Jenisej Krasnojarsk, Gazprom-Jugra Surgut – Neftianik Orienburg, Dinamo Moskwa – Lokomotiw Nowosybirsk zostały odwołane z powodu wykrycia koronawirusa w czterech klubach.

Wyniki 5. kolejki rosyjskiej Superligi siatkarzy:

Zenit Kazań – Kuzbass Kemerowo 3:0 (25:19, 25:21, 28:26)
Ural Ufa – Fakieł Nowyj Urengoj 0:3 (18:25, 21:25, 21:25)
Jugra-Samołtor Niżniewartowsk – Zenit Sankt Petersburg 0:3 (18:25, 21:25, 20:25).