PKO Ekstraklasa: Lechia Gdańsk przegrała z Pogonią Szczecin

Dwa poprzednie mecze na swoim stadionie Lechia wygrała. Tym razem zakończyło się porażką

Lechia Gdańsk przegrała z Pogonią Szczecin 0:1 (0:1) w ostatnim meczu 7. kolejki piłkarskiej PKO Ekstraklasy. Dla gospodarzy był to trzeci w sezonie mecz na własnym stadionie i pierwsza porażka. Zwycięską bramkę dla szczecinian w 23. minucie zdobył Alexander Gorgon. Trener gości rozpoczął w poniedziałek drugą "setkę" spotkań w naszej najwyższej klasie rozgrywkowej.

Obie drużyny przystąpiły do tego spotkania po dłuższej przerwie niż ta na reprezentację. Ostatnią ligowy mecz Lechia rozegrała 26 września, natomiast Pogoń siedem dni wcześniej.

W ekipie gości zadebiutował Luka Zahovic. Niespełna 25-letni napastnik jest synem słynnego reprezentanta Słowenii Zlatko Zahovica.

W konfrontacji z Lechią trener Kosta Runjaic prowadził szczecinian w Ekstraklasie po raz 101. Pierwszą wygraną pod wodzą 49-letniego szkoleniowca „Portowcy” zanotowali 13 grudnia 2017 roku właśnie w Gdańsku, gdzie triumfowali 3:1.

Był to trzeci z rzędu mecz gdańszczan na własnym stadionie - dwa poprzednie zakończyły się ich efektownymi zwycięstwami nad beniaminkami – 4:2 z PGE FKS Stalą Mielec oraz 4:0 z Podbeskidziem Bielsko-Biała. Tym razem gospodarze nie tylko nie zdobyli czterech bramek, ile po bezbarwnej grze zeszli z boiska pokonani.

Od początku zaatakowała Lechia, aktywny był Kenny Saief, ale pierwsza akcja przyjezdnych mogła zakończyć się powodzeniem. W 11. minucie po rzucie rożnym tuż obok słupka uderzył Alexander Gorgon.

W 23. min szczecinianie objęli już prowadzenie, a autorem tego trafienia był właśnie austriacki, ale mający polskie pochodzenie, środkowy pomocnik. Była to jednak kuriozalna bramka – Gorgon lekko podał w polu karnym do Zahovica, ale nikt nie dotknął piłki i ta wturlała się do siatki.

Lechiści mieli inicjatywę i starali się atakować, ale ich zagraniom brakowało precyzji i zdecydowania. Dopiero w doliczonym czasie pierwszej połowie mocno, ale minimalnie niecelnie, zza pola karnego strzelił Tomasz Makowski.

Scenariusz drugiej połowy nie zmienił się. Gra toczyła się pod dyktando biało-zielonych, ale z ich optycznej przewagi praktycznie nic nie wynikało. Groźniejsze, zwłaszcza w końcówce, były natomiast ataki Pogoni.

W 81. minucie do większego wysiłku golkipera gospodarzy zmusił Zahovic, a w pierwszej minucie doliczonego czasu po rzucie rożnym i uderzeniu Konstantinosa Triantafyllopoulosa Dusan Kuciak ponownie popisał się świetną interwencją.

Goście odnieśli trzecie w tym sezonie zwycięstwo – wszystkie w stosunku 1:0.

Lechia Gdańsk - Pogoń Szczecin 0:1 (0:1)

Bramka: Alexander Gorgon (23).

Żółte kartki: Bartosz Kopacz, Tomasz Makowski, Michał Nalepa - Damian Dąbrowski, Luis Mata, David Stec.

Lechia Gdańsk: Dusan Kuciak - Karol Fila, Michał Nalepa, Bartosz Kopacz, Rafał Pietrzak - Omran Haydary (73. Mateusz Żukowski), Tomasz Makowski (79. Mateusz Sopoćko), Jarosław Kubicki, Kenny Saief (79. Maciej Gajos), Conrado (62. Egy Maulana Vikri) - Flavio Paixao (62. Łukasz Zwoliński).

Pogoń Szczecin: Dante Stipica - David Stec, Kostas Triantafyllopoulos, Mariusz Malec (42. Benedikt Zech), Hubert Matynia (66. Luis Mata) - Sebastian Kowalczyk (86. Santeri Hostikka), Damian Dąbrowski, Alexander Gorgon (86. Tomas Podstawski), Kacper Smoliński (66. Maciej Żurawski), Michał Kucharczyk - Luka Zahovic.

Sędzia: Szymon Marciniak (Płock). Mecz bez udziału publiczności.