Zarzut dopingowy wobec mistrzyni świata w biegu na 400 m Salwy Eid Naser wycofany

Inne
Zarzut dopingowy wobec mistrzyni świata w biegu na 400 m Salwy Eid Naser wycofany
fot. PAP/EPA
Mistrzyni świata w biegu na 400 m była tymczasowo zawieszona od czerwca.

Trybunał dyscyplinarny World Athletics zdecydował o wycofaniu zarzutu naruszenia zasad dotyczących kontroli antydopingowych wobec Salwy Eid Naser - podała Athletics Integrity Unit (AIU). Mistrzyni świata w biegu na 400 m była z tego powodu tymczasowo zawieszona od czerwca.

Naser została tymczasowo zdyskwalifikowana przez AIU 5 czerwca. Dwa dni później ta niezależna organizacja powołana do zwalczania dopingu w lekkoatletyce podała, że 22-letnia zawodniczka czterokrotne uniknęła kontroli antydopingowej. Kontrolerzy nie zastali jej wówczas w miejscu, które wcześniej sama podała.

 

Zgodnie z przepisami już trzykrotne nieuzasadnione niepoddanie się testom antydopingowym w ciągu roku daje podstawę do nałożenia nawet dwuletniej dyskwalifikacji. AIU podało, że w przypadku Naser doszło do tego w terminach: 1 stycznia, 12 marca i 12 kwietnia 2019 roku oraz 24 stycznia 2020. Pochodząca z Nigerii, a reprezentująca Bahrajn lekkoatletka podkreśliła latem, że czuje się niewinna i przyznała się do trzech takich nieobecności, które miały wynikać z przeoczenia.

 

Zobacz także: Rekordowe biegi Joshuy Cheptegei i Letesenbety Gidey

 

Teraz trybunał dyscyplinarny World Athletics zdecydował, że odrzucić należy przypadek z kwietnia ubiegłego roku. Trzy pozostałe miały miejsce w okresie przekraczającym 12 miesięcy, co oznacza, że nie ma podstawy do nałożenia sankcji.

 

AIU ma 30 dni na odwołanie się od tej decyzji do Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) w Lozannie.

 

Naser trzy lata temu podczas MŚ w Londynie wywalczyła srebro na 400 m. W ostatniej edycji tej imprezy, która miała miejsce w poprzednim sezonie w Dausze, sięgnęła po złoto, uzyskując czas 48,14. Tylko dwie zawodniczki w historii były od niej szybsze na tym dystansie - w 1985 roku Niemka Marita Koch uzyskała 47,60, a w 1983 reprezentantka Czechosłowacji Jarmila Kratochvilova 47,99.

agb, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie