EBL: Zwycięstwo Asseco Arki w zaległym meczu

Asseco Arka minimalnie wygrała z Polpharmą, która ma na koncie już osiem porażek

W zaległym spotkaniu 1. kolejki Energa Basket Ligi po wyrównanej końcówce Asseco Arka Gdynia pokonała Polpharmę Starogard Gdański 92:90 (23:28, 16:22, 36:23, 17:17). To piąte zwycięstwo gospodarzy w tym sezonie. Goście wygrali tylko raz, mają już osiem porażek.

Gdynianie rozpoczęli spotkanie od prowadzenia 5:0, ale Polpharma błyskawicznie na to odpowiadała trafieniami Jamesa Washingtona i Sebastiana Kowalczyka, tym samym zdobywając przewagę. Później świetnie trafiał też Grzegorz Surmacz, a goście mieli inicjatywę. Dzięki zagraniu Washingtona w ostatniej sekundzie po 10 minutach było 28:23 dla przyjezdnych.

Trafienia nowego gracza w składzie trenera Marka Łukomskiego - Joe Furstingera - sprawiały, że goście uciekli nawet na 10 punktów. Sytuację starał się poprawiać Filip Dylewicz, ale jego akcje to zdecydowanie za mało. Po zagraniu 2+1 Trevona Allena pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 50:39 dla Polpharmy.

Trzecią kwartę zespół trenera Przemysława Frasunkiewicza rozpoczął od serii 7:0 i znacznie zbliżył się do rywali. Szybko zareagował na to "trójką" James Washington, a dzięki Stevenowi Haneyowi to starogardzianie ciągle kontrolowali wydarzenia na parkiecie. Asseco Arka nadal goniła, ważną rolę spełniał Wojciech Czerlonko, a po "trójce" Przemysława Żołnierewicza zdobyła przewagę. Po 30 minutach gospodarze prowadzili 75:73.

W czwartej kwarcie gdynianie potrafili uciec na sześć punktów dzięki zagraniu Igora Wadowskiego. Polpharma się nie poddawała i po kilku minutach doprowadziła do remisu po rzutach wolnych Jacka Jareckiego. To oznaczało emocje w końcówce. Kluczowa akcja należała do Krzysztofa Szubargi. Jego wejście na kosz dało w ostatnich sekundach trzy punkty przewagi gdynianom.

Najlepszym graczem gospodarzy był Przemysław Żołnierewicz z 24 punktami i 4 zbiórkami. Peter Olisemeka zanotował dla gości 15 punktów i 7 zbiórek.

Zaległy mecz 1. kolejki: Asseco Arka Gdynia - Polpharma Starogard Gd. 92:90 (23:28, 16:22, 36:23, 17:17).

Asseco Arka Gdynia: Przemysław Żołnierewicz 24, Wojciech Czerlonko 16, Filip Dylewicz 10, Igor Wadowski 10, Krzysztof Szubarga 9, Adam Hrycaniuk 8, Mikołaj Witliński 8, Mateusz Kaszowski 7, Marcin Malczyk 0.

Polpharma Starogard Gd.: Peter Olisemeka 15, Trevon Allen 14, James Washington 13, Joe Furstinger 13, Steven Haney 12, Grzegorz Surmacz 11, Sebastian Kowalczyk 8, Jacek Jarecki 4, Radosław Chorab 0.