Tokio: Kolejne pomysły na wykorzystanie technologii przy organizacji Igrzysk

Inne
Tokio: Kolejne pomysły na wykorzystanie technologii przy organizacji Igrzysk
Fot. PAP
Kolejne pomysły na wykorzystanie technologii przy organizacji Igrzysk Olimpijskich.

W celach m.in. bezpieczeństwa Japonia rozważa możliwość wykorzystania technologii rozpoznawania twarzy kibiców podczas przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Tokio.

Jak podała gazeta „Nihon Keizai Shimbun”, powołując się na swoje źródła, chodzi m.in. o kwestie bezpieczeństwa i zapobieganie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

 

Wszelkie dane (temperatura ciała, twarz osoby) organizatorzy „zbieraliby” podczas sprawdzania osób wchodzących na trybuny poszczególnych obiektów olimpijskich. Później można będzie je wykorzystać w sytuacji zakażenia koronawirusem i łatwiej zidentyfikować osoby, który mogły mieć bliski kontakt z chorym.

 

Zaznaczono jednak, że mogą wystąpić obawy dotyczące ochrony prywatności, dlatego wszystko wymagałoby starannego zarządzania danymi.

Organizatorzy igrzysk olimpijskich w Tokio zakończyli w środę trzydniowe testy dot. środków bezpieczeństwa i przeciwdziałania Covid-19.

 

ZOBACZ TAKŻE: Tokio 2021. Prezes DOSB: Igrzyska się odbędą, ale bez kibiców zza granicy

 

Zaapelowali do kibiców i innych uczestników, aby m.in. zabierali ze sobą mniej bagażów, a wówczas będzie mniej czekania na wejście na obiekty.

 

Testy przeprowadzono w Tokyo Big Sight, tzn. centrum prasowym igrzysk, które z powodu pandemii zostały przełożone na 2021 rok. Oceniano m.in. różne technologie monitorowania temperatury ciała kibiców. Używano np. bezkontaktowych termometrów na podczerwień.

 

Testowano także specjalne termometry-paski. Na nadgarstkach ochotników biorących udział w badaniu naklejano paski zawierają wrażliwe na ciepło ciekłe kryształy, które mogą natychmiast wykryć, czy dana osoba ma gorączkę.

NP, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze