Trener Marcello Lippi zakończył karierę

Piłka nożna
Trener Marcello Lippi zakończył karierę
fot. PAP/EPA/ Kay Nietfeld
Marcello Lippi w roli trenera reprezentacji Italii triumfował w mundialu 2006.

Trener Marcello Lippi, pod którego wodzą włoscy piłkarze zdobyli w 2006 roku mistrzostwo świata, zakończył karierę. 72-letni szkoleniowiec ostatnio prowadził reprezentację Chin, z którą rozstał się w listopadzie ubiegłego roku.

Lippi dwukrotnie współpracował z drużyną narodową Chin. Po raz pierwszy od października 2016 do stycznia 2019 roku. Wrócił na stanowisko po czterech miesiącach, a po niespełna pół roku ponownie zrezygnował. Potem już nie szukał nowego pracodawcy. Teraz potwierdził, że jako szkoleniowiec przeszedł już na emeryturę, ale nie przesądził, że już na dobre odchodzi ze świata futbolu.

 

- Jeśli chodzi o zawód trenera, to jest to zdecydowanie koniec. Naprawdę. Wystarczy już. Może mógłby się przydać w innej roli, zobaczymy. Nie podejmę jednak się niczego przed wiosną - podkreślił na antenie RadioSportiva.

 

Zobacz także: To właśnie dlatego transfer Milika upadł? "Niepokojące wyniki badań"

 

Reprezentację Italii także prowadził dwa razy - w latach 2004-06 i 2008-10. Największy sukces odniósł z nią 14 lat temu, gdy wraz z podopiecznymi triumfował w mundialu.

 

Do 2010 roku pracował wyłącznie w ojczyźnie. Łącznie osiem lat był trenerem Juventusu Turyn (1994-99 i 2001-04), z którym pięć razy wywalczył mistrzostwo Włoch, a w sezonie 1995/96 wygrał Ligę Mistrzów. Pracował także m.in. w Interze Mediolan (1999-2000). Poza Italią był trenerem jedynie w Chinach. Najpierw trafił tam jako szkoleniowiec klubu Evergrande Kanton, a potem przejął drużynę narodową. 

RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze