El. piłkarskich ME kobiet: Polska pewnie pokonała Azerbejdżan

Polska – Azerbejdżan 3:0.

Piłkarska reprezentacja Polski kobiet pokonała w Warszawie Azerbejdżan 3:0 (1:0) w meczu eliminacji mistrzostw Europy. W wtorek biało-czerwone zagrają w Kiszyniowie z Mołdawią.

Wiosenne spotkania z Azerbejdżanem i Mołdawią zakończyły się pewnymi wygranymi Polek po 5:0, dlatego zespół gospodarzy był w piątek zdecydowanym faworytem. Trener Miłosz Stępiński miał przed tym starciem sporo problemów kadrowych, spowodowanych kontuzjami i zakażeniami koronawirusem. Polski zespół, by zachować szanse na awans, musi dwa razy wygrać w październiku. Od początku piątkowego meczu trwał atak Polek, gorzej było ze skutecznym wykończeniem akcji.

Na pustym stadionie stołecznej Polonii słychać było podpowiedzi obu selekcjonerów. W miarę upływu czasu w polu karnym gości było coraz „goręcej”. Sytuacji sam na sam z azerską bramkarką nie wykorzystała Agata Tarczyńska, potem z pięciu metrów wprost w ręce Aytaj Szarifovej posłała piłkę głową Agnieszka Winczo. Po pięknym strzale Dominiki Grabowskiej z linii pola karnego widowiskową paradą popisała się golkiperka gości, jednak zaraz potem skapitulowała. Dośrodkowanie Anny Rędzi z rzutu rożnego głową zamieniła na gola Małgorzata Mesjasz i do przerwy było 1:0.

Dwie minuty po wznowieniu gry prowadzenie podwyższyła Weronika Zawistowska, zamykając z bliska akcję po dośrodkowaniu Grabowskiej z lewej strony. Biało-czerwone, mimo korzystnego wyniku, cały czas atakowały kilka razy zmusiły do dużego wysiłku Szarifową, a w 65. minucie po raz drugi pokonała ją płaskim uderzeniem Zawistowska. Potem jeszcze Mesjasz z bliska trafiła w słupek. Z kolei stojąca w polskiej bramce Katarzyna Kiedrzynek przez całe spotkanie pozostała „bezrobotna”.

Polki zaczęły eliminacje od bezbramkowego remisu z faworytem grupy Hiszpanią, potem pokonały Mołdawię i Azerbejdżan po 5:0, a we wrześniu rozegrały dwa mecze z Czeszkami (0:0 na wyjeździe i 0:2 w Bielsku – Białej). Ostatni mecz grupowy zespół trenera Stępińskiego rozegra 1 grudnia w Hiszpanii. Eliminacje zostały wiosną przerwane z powodu pandemii koronawirusa, a europejska federacja przeniosła finały ME w Anglii o rok, na lato 2022.

W grze o awans uczestniczy 47 zespołów. Debiutantami są Cypr i Kosowo. Zwycięzcy dziewięciu grup i trzy najlepsze drużyny z drugich miejsc awansują do ME bezpośrednio. Pozostałe sześć ekip z drugich pozycji zagra w barażach o trzy ostatnie przepustki do turnieju finałowego. Stawkę 16 uczestników uzupełni gospodarz - Anglia.

Polska – Azerbejdżan 3:0 (1:0)

Polska: Katarzyna Kiedrzynek – Anna Rędzia (od 46. min. Joanna Wróblewska), Małgorzata Mesjasz, Jolanta Siwińska, Paulina Dudek – Adriana Achcińska (od 72 min. Gabriela Achcińska), Emilia Zdunek, Weronika Zawistowska (od 72 min. Agnieszka Jędrzejewicz) – Agata Tarczyńska, Agnieszka Winczo (od 46 min. Kinga Kozak), Dominika Grabowska.
Azerbejdżan: Aytaj Szarifowa – Zhala Maksimowa, Nigar Mirzalijewa, Nargoz Hajijewa, Alina Dorofiejewa, Yeliz Acar – Vusala Sejfatdinowa, Vusala Hajijewa (od 92 min. Joszguna Alijewa), Aysun Alijewa (od 70 min. Sona Rahimowa), Kamilla Mammadowa (od 87 min. Ajszan Achmadowa) – Kristina Bakarandze.

Bramki: 1:0 Małgorzata Mesjasz (41–głową), 2:0 Weronika Zawistowska (47), 3:0 Weronika Zawistowska (65).

Sędzia: Tanja Subotić (Słowenia).