Panczeniści od środy walczyć będą w MP na dystansach w Tomaszowie Mazowieckim

Inne
Panczeniści od środy walczyć będą w MP na dystansach w Tomaszowie Mazowieckim
fot. Paweł Skraba
Wszyscy najlepsi polscy panczeniści wezmą udział w mistrzostwach Polski na dystansach, które odbędą się w Arenie Lodowej w Tomaszowie Mazowieckim.

Wszyscy najlepsi polscy panczeniści wezmą udział w mistrzostwach Polski na dystansach, które odbędą się w Arenie Lodowej w Tomaszowie Mazowieckim. Łyżwiarze rywalizować będą od środy do soboty.

Polscy zawodnicy przez ostatnie miesiące wykuwali formę, licząc, że pandemia koronawirusa nie zatrzyma międzynarodowej rywalizacji. Treningi na krajowych obiektach m.in. w Tomaszowie, Spale, Gdańsku, Szklarskiej Porębie czy Zieleńcu, urozmaiciły zagraniczne obozy. Kadra kobiet wraz ze sprinterami przebywała w holenderskim Heerenveen, zaś kadra mężczyzn ćwiczyła we francuskim Font Romeu. Wspólne zgrupowanie odbyli natomiast we wrześniu w niemieckim Inzell, gdzie pierwszy raz w sezonie przyszło im zmierzyć się w zawodach kontrolnych. Na pierwszy plan wysunął się wynik Magdaleny Czyszczoń na dystansie 3000 metrów (4.05:600). Wcześniej żadna z Polek nie przejechała tak szybko w Max Aicher Arena u progu sezonu.


– W zeszłym sezonie miała złamaną rękę i ciężko było nadrobić czas. Solidnie przepracowała pierwszą część sezonu. Niestety, z uwagi na konieczność powrotu do kraju z powodu zakażeń nie mogła wystartować na 5000 m w Inzell. Szkoda, bo w ówczesnej formie Magda śmiało mogła się pokusić o pobicie rekordu Polski – przewiduje Wiesław Kmiecik, nowy trener kadry łyżwiarek na dystansach średnich i długich. W przeszłości 63-latek prowadził m.in. męską reprezentację na igrzyskach olimpijskich w Soczi, podczas których Zbigniew Bródka zdobył złoto w rywalizacji na 1500 m.


Wspomniana Czyszczoń jest u kobiet jedną z wygranych okresu przygotowawczego. Bardzo dobrze prezentują się także m.in. Karolina Bosiek czy Natalia Czerwonka. Na stałe do kadry seniorek dołączyła Natalia Jabrzyk, była podopieczna Kmiecika z kadry juniorek, która w lutowych mistrzostwach świata juniorów w Tomaszowie Mazowieckim była m.in. czwarta w mass starcie i szósta na 1000 m.


– Natalia w Inzell na 1000 m uzyskała limit pozwalający na start w Pucharze Świata. Jest nam potrzebna, gdyż podobnie jak Karolina Gąsecka, jest brana pod uwagę do występów w drużynie. Rywalizacja w każdym sporcie jest potrzebna i przed nikim drzwi nie są zamknięte. Na ten moment najbliżej startu w drużynie są Bosiek, Czerwonka i Czyszczoń – przedstawia sytuację Kmiecik.

 

ZOBACZ TAKŻE: Shiffrin chce wrócić do rywalizacji! Podała termin


Pewną niewiadomą pozostaje forma większości zawodników, którzy w ostatnich tygodniach przebywali w izolacji po stwierdzeniu w Inzell siedmiu przypadków zakażenia koronawirusem u polskich reprezentantów.


– Niektórzy przez własne problemy zdrowotne, a później kwarantannę byli nawet przez 16 dni bez treningu na torze. Trochę czasu może zająć powrót do odpowiedniej dyspozycji i czucia lodu – zakłada Witold Mazur, szkoleniowiec panczenistów, którego kadra w ostatnich latach została mocno odmłodzona. – Karierę definitywnie zakończył Adrian Wielgat. Z kolei raczej ciężko zakładać, że starsi zawodnicy jak Zbyszek Bródka czy Janek Szymański, którzy zawiesili kariery, nagle w obecnej sytuacji wrócą do rywalizacji – dodaje.


W tej chwili Marcin Bachanek, najstarszy z podopiecznych Mazura, liczy zaledwie dwadzieścia cztery lata i może być jednym z liderów kadry. Dużo można sobie obiecywać również po przejazdach Szymona Pałki w Inzell.


– Świetnie przejechał pięć kilometrów. Szymon jest na dobrej drodze, by na tym dystansie, jak również na dziesięć kilometrów zakręcić się w granicach rekordu Polski – przekonuje Mazur.


Większych zmian nie ma natomiast w kadrze sprinterów, prowadzonej przez Fina Tuomasa Nieminena. Liderkami wśród kobiet znów powinny być Kaja Ziomek i Andżelika Wójcik, a u mężczyzn – Artur Nogal. Do sprintu, po okresie startów w wieloboju, wraca natomiast Sebastian Kłosiński.

 

ZOBACZ TAKŻE: Czwarty z rzędu triumf Nathana Chena


Mistrzostwa Polski na dystansach będą więc dla naszych panczenistów pierwszym oficjalnym startem w tym sezonie. Październikowe zawody na Arenie Lodowej stanowią początek małego maratonu o prymat w kraju. Władze Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego, w uzgodnieniu z trenerami kadrowymi, w trosce o formę zawodników i możliwość rywalizacji, zmieniły kalendarz MP. Na 21-22 listopada zaplanowano walkę o medale w wieloboju, a tydzień później – w wieloboju sprinterskim. – Głównym powodem takiej decyzji było odwołanie przez Międzynarodową Unię Łyżwiarską zawodów Pucharu Świata – listopadowych w Tomaszowie i norweskim Stavanger, a także grudniowych w Salt Lake City i Calgary.


– Chcemy wykorzystać starty krajowe, aby zawodnicy mogli się przygotować do sezonu i w jakiś sposób zasymulować rywalizację, która normalnie odbywałaby się w tym okresie – mówi Konrad Niedźwiedzki, dyrektor sportowy PZŁS. Sponsorem głównym mistrzostw jest PGE Polska Grupa Energetyczna.


– Związek stanął na wysokości zadania. W momencie odwołania Pucharu Świata w tym roku, jako trenerzy apelowaliśmy od razu, żeby nie rezygnować z liczby startów. Rozciągając krajowe mistrzostwa na terminy pucharowe, pomoże nam to utrzymać obciążenia treningowe – twierdzi Kmiecik. – To jedyny logiczny kalendarz, jaki mogliśmy zapewnić. Styczeń zapowiada się intensywnie i po mistrzostwach Europy trzeba być przygotowanym na rywalizację w Pucharze Świata nawet przez cztery tygodnie z rzędu. To niesamowita dawka uderzenia, której nie pokonamy bez odpowiedniego przygotowania ¬– przekonuje z kolei Mazur.


Początek mistrzostw Polski na dystansach w środę, 28 października, o godzinie 16. W związku z wprowadzonymi obostrzeniami, zawody odbędą się bez udziału publiczności. Bezpłatną transmisję ze wszystkich czterech dni mistrzostw będzie można obejrzeć w Internecie na kanale YouTube PZŁS.


Program mistrzostw Polski na dystansach, Tomaszów Mazowiecki


Środa, 28 października, godz. 16
500m kobiet
500m mężczyzn
3000m kobiet
5000m mężczyzn


Czwartek, 29 października, godz. 16
1000m kobiet
1000m mężczyzn
bieg ze startu wspólnego kobiet
bieg ze startu wspólnego mężczyzn


Piątek, 30 października, godz. 16
1500m kobiet
1500m mężczyzn
biegi drużynowe kobiet
biegi drużynowe mężczyzn


Sobota, 31 października, godz. 10:00
5000m kobiet
10000m mężczyzn
sprinty drużynowe kobiet
sprinty drużynowe mężczyzn

Informacja prasowa
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie