Usain Bolt doczeka się pomnika. Stanie w jego rodzinnym regionie

Inne
Usain Bolt doczeka się pomnika. Stanie w jego rodzinnym regionie
fot. PAP
Usain Bolt będzie miał pomnik. Zostanie on odsłonięty w jego rodzinnym regionie Trelawny na Jamajce.

Pomnik rekordzisty świata na 100 i 200 m, ośmiokrotnego mistrza olimpijskiego Usaina Bolta zostanie odsłonięty w tym roku w jego rodzinnym regionie Trelawny na Jamajce. Poinformowała o tym minister sportu Olivia Grange. Rzeźba stanie na deptaku w stolicy regionu - Falmouth.

34-letni Bolt urodził się kilka kilometrów od Falmouth - w Sherwood Content. Legendarny sprinter ma już pomnik przed Stadionem Narodowym w stolicy Jamajki Kingston, znajdującym się w kompleksie sportowo-kulturalnym Independence Park.

 

Na razie nie wiadomo kiedy dokładnie dojdzie do odsłonięcia rzeźby w rodzinnych stronach i jaki charakter będzie miała uroczystość ze względu na pandemię koronawirusa.

 

- Z przyjemnością informuję, że posąg jest gotowy do ustawienia w mieście (Falmouth) i odbędzie się to przed końcem grudnia - powiedziała minister Grange cytowana przez jamajskie media.

 

ZOBACZ TAKŻE: Zarzut dopingowy wobec mistrzyni świata w biegu na 400 m Salwy Eid Naser wycofany

 

Bolt, który zakończył karierę po lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Londynie w 2017 roku, nadal jest rekordzistą świata w biegach na 100 i 200 m. Był najszybszy na tych dystansach oraz w sztafecie 4x100 m na igrzyskach w Pekinie (2008), Londynie (2012) i Rio de Janeiro (2016). Jeden ze złotych medali wywalczony w sztafecie (2008) został mu odebrany, ponieważ jego kolega z drużyny Nesta Carter został przyłapany na dopingu.

 

Z tej samego regionu co Bolt pochodzi także trzykrotna mistrzyni olimpijska Veronika Campbell-Brown, która w dorobku ma osiem olimpijskich medali, w tym złoto na 200 m z Aten (2004) i Pekinu (2008) oraz w sztafecie 4x100 m (2008). Na ostatnich igrzyskach w Rio de Janeiro wywalczyła srebro w sztafecie 4x100 m. Została ona ostatnio uhonorowana w rodzinnych stronach w inny sposób - jej imieniem nazwano jedną ze szkół podstawowych. 

PN, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie