Były prezydent federacji bobslejowej Rosji przegrał apelację w Trybunale Arbitrażowym

Inne
Były prezydent federacji bobslejowej Rosji przegrał apelację w Trybunale Arbitrażowym
fot. PAP/DPA
Zubkowowi udowodniono udział w zorganizowanym procederze dopingowym

Bobsleista, chorąży reprezentacji Rosji na zimowych igrzyskach w Soczi 2014 i były prezydent federacji bobslejowej tego kraju 46-letni Aleksander Zubkow, przegrał apelację złożoną w Trybunale Arbitrażowym ds. Sportu w Lozannie (CAS). Trybunał podtrzymał dwuletnią dyskwalifikację nałożoną przez władze Międzynarodowej Federacji Bobsleja i Skeletonu, jeśli chodzi o działalność w strukturach wszelkich organizacji sportowych.

Trybunał podtrzymał także zakaz dla trzech innych rosyjskich działaczy. Jednocześnie CAS nie przychylił się do wniosku Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) o przedłużenie dwuletnich zakazów w sprawowania różnych funkcji w organizacjach sportowych. Te wygasną Zubkowowi i trzem innym działaczom w grudniu.

 

Wcześniej Zubkow, który był pilotem złotej dwójki i czwórki bobsleistów w Soczi został w 2017 r. dożywotnio zdyskwalifikowany jako sportowiec. W 2016 r. został prezesem rosyjskiej federacji bobsleja i skeletonu. Stracił funkcję w marcu 2019, gdy na to stanowisko wybrano Jelenę Anikinę.

 

ZOBACZ TAKŻE: Kenijski biegacz uciekł przed kontrolą antydopingową

 

Zubkow ma w dorobku jeszcze dwa inne medale olimpijskie - srebro w Turynie (2006) i brąz w Vancouver (2010) oraz sześć medali MŚ (w tym złoto z 2011 r.). Chorążemu reprezentacji Rosji w Soczi udowodniono udział w procederze dopingowym - był m.in. współautorem planu zamiany próbek moczu skażonych sterydami anabolicznymi na czysty mocz. Oprócz tego w jego organizmie wykryto zabronione środki.

PAP, WŁ, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze