PKO Ekstraklasa: Legia Warszawa ograła Wartę Poznań. Wystarczyły dwa kwadranse

Mistrz Polski bardzo szybko pokazał siłę na boisku beniaminka z Poznania

Legii Warszawa wygrała z Wartą Poznań 3:0 (3:0) w zaległym meczu 6. kolejki PKO Ekstraklasy. Piłkarze mistrza Polski bardzo szybko udowodnili wyższość nad beniaminkiem, wynik spotkania ustalili już po dwóch kwadransach. Gola na 3:0 strzelił Tomas Pekhart, który z ośmioma bramkami na koncie prowadzi w zestawieniu najskuteczniejszych piłkarzy PKO Ekstraklasy. Legia ma już tylko trzy punkty straty do prowadzącego Rakowa Częstochowa.

Mistrz przyjechał na mecz z beniaminkiem z miesięcznym opóźnieniem. Spotkanie było przełożone, bo w ekipie z Poznania wykryto kilka przypadków zakażenia koronawirusem. Warciarze w pierwszej połowie popełniali fatalne błędy w obronie i zostali ukarani. Beniaminek w bieżących rozgrywkach po raz pierwszy stracił w meczu więcej niż jednego gola, natomiast wciąż pozostaje zespołem bez strzelonej bramki na własnym stadionie.

Warta dała się w tym sezonie poznać z solidnej obrony, w sumie straciła tylko sześć goli, a jedynie Pogoń Szczecin mogła pochwalić się lepszym bilansem (cztery stracone bramki). Podopieczni Czesława Michniewicza po niepowodzeniach w europejskich pucharach zaczynają gonić czołówkę. Trzy punkty zdobyte w Grodzisku Wielkopolskim pozwoliło im na awans na trzecie miejsce w tabeli.

"Zieloni" tylko przez pierwsze minuty dotrzymywali kroku rywalom. Już na połowie gości atakowali piłkarzy Legii, którzy na początku spotkania mogli czuć się nieco zaskoczeni. Taktyka Warty rozsypała się w 13. minucie, kiedy to Joel Valencia z Filipem Mladenoviciem łatwo rozmontowali defensywę gospodarzy. Serb płasko dograł w pole karne, a Paweł Wszołek dopełnił formalności.

Legioniści szybko zorientowali się, że na prawej stronie przeciwnika Jan Grzesik i Kajetan Szmyt nie najlepiej współpracują i starali się to wykorzystać. Szmyt dał się dość łatwo ograć Mladenoviciowi, który z około 14 metrów idealnie przymierzył w „okienko”.

Poznaniacy przeżywali trudne chwile, nie potrafili odpowiedzieć na ataki Legii, nie umieli też przerwać kolejnych akcji zespołu gości. W 28. minucie Tomas Pekhart był bliski podwyższenia wyniku, ale po jego strzale głową piłka odbiła się od słupka. Czech w kolejnej akcji był już skuteczny. Zamykający akcję Josip Juranovic próbował strzelać, ostatecznie piłka trafiła na głową Pekharta, który zdobył ósmą bramkę w tym sezonie.

Po dwóch kwadransach emocje się praktycznie skończyły. Legia prowadziła grę, kontrolowała mecz i miała sporą przewagę, choć groźniejszych sytuacji do przerwy już nie stworzyła. Warta kiepsko sobie radziła w ofensywie w poprzednich meczach, przeciwko Legii w ataku praktycznie nie istniała. Przez 45 minut Artur Boruc nie miał praktycznie okazji do interwencji.

W przerwie Michniewicz zdjął byłego reprezentanta Polski i między słupkami stanął Cezary Miszta, który zadebiutował w PKO Ekstraklasie. Miszta w poprzednim sezonie był wypożyczony do pierwszoligowego Radomiaka Radom i cztery miesiące temu grał przeciwko Warcie w decydującym meczu barażowym o awans. Wówczas został dwukrotnie pokonany po rzutach karnych. 19-latek w poniedziałkowy wieczór zagrał bezbłędnie i zachował czyste konto.

Po zmianie stron tempo meczu spadło, ale inicjatywa wciąż należała do mistrzów Polski. Opiekun Legii widząc, że rywal nie jest w stanie zrobić jego drużynie krzywdy, skorzystał z nowego regulaminu i co chwilę wprowadzał na boisko nowych zawodników.

Gospodarze próbowali zdobyć choć kontaktowego gola i w ostatni kwadransie zagrali odważniej w ofensywie. Próba dośrodkowania Łukasza Trałki okazała się niezłym strzałem, z którym poradził sobie Miszta. Chwilę później po rzucie rożnym Bartosz Kieliba wygrał pojedynek główkowy, ale bramkarza gości wyręczył Juranovic. Groźnie z dystansu uderzył Mateusz Kupczak, ale Miszta znów był na posterunku.

Warszawianie w drugiej odsłonie mieli praktycznie jedną okazję. Po akcji Macieja Rosołka, Domagoj Antolic z bliska trafił tylko w zewnętrzną siatkę.

Warta Poznań - Legia Warszawa 0:3 (0:3)

Bramki: Paweł Wszołek (13.), Filip Mladenovic (23.), Tomas Pekhart (30. - głową).

Żółte kartki: Mario Rodriguez, Bartosz Kieliba - Domagoj Antolic.

Warta Poznań: Adrian Lis - Jan Grzesik (68. Mateusz Spychała), Robert Ivanov, Bartosz Kieliba, Jakub Kuzdra - Kajetan Szmyt, Łukasz Trałka, Robert Janicki (46. Michał Jakóbowski), Mateusz Kupczak, Mario Rodriguez (70. Konrad Handzlik) - Mateusz Kuzimski.

Legia Warszawa: Artur Boruc (46. Cezary Miszta) - Josip Juranovic, Igor Lewczuk, Artur Jędrzejczyk, Filip Mladenovic - Paweł Wszołek (77. Paweł Stolarski), Bartosz Slisz (74. Andre Martins), Walerian Gwilia (60. Bartosz Kapustka), Domagoj Antolic, Joel Valencia - Tomas Pekhart (74. Maciej Rosołek).

Sędzia: Paweł Gil (Lublin). Mecz bez udziału publiczności.