Fortuna Puchar Polski: Pewny awans Górnika Łęczna

Górnik Łęczna pokonał Ślęzę Wrocław i nadal jest w grze o krajowy puchar.

We wtorkowym meczu 1/16 finału Fortuna Pucharu Polski ekipa Górnika Łęczna pokonała na wyjeździe Ślęzę Wrocław 2:0 i awansowała do kolejnej rundy zmagań. Decydująca o losach spotkania okazała się druga połowa, w której goście strzelili oba gole.

Zdecydowanymi faworytami tej konfrontacji byli przyjezdni - trzecia drużyna Fortuna 1 Ligi i jeden z dwóch niepokonanych zespołów zaplecza PKO BP Ekstraklasy. Wrocławianie to trzecioligowiec, który także w swojej klasie rozgrywkowej zajmuje trzecią pozycję. Ponadto Ślęza w poprzedniej rundzie potrafiła wyeliminować Wigry Suwałki, ale tym razem poprzeczka była zawieszona znacznie wyżej.

W pierwszej połowie różnica dwóch klas rozgrywkowych na korzyść Górnika nie była widoczna. Niestety, próżno było doszukać się sytuacji podbramkowych. Zawodnicy obu ekip oddawali niezbyt groźne strzały z dystansu, które były niecelne lub w żaden sposób nie potrafiły zaskoczyć bramkarzy. Do przerwy widniał bezbramkowy rezultat.

Obraz gry uległ zmianie w drugiej połowie, w której uwidaczniała się coraz większa przewaga Górnika. Gol dla gości wisiał w powietrzu.

Decydujący o losach rywalizacji okazał się drugi kwadrans drugiej połowy. W nim przyjezdni dwukrotnie trafili do siatki. W 64. minucie dośrodkowanie z lewego skrzydła wykorzystał strzałem głową Bartosz Śpiączka, natomiast w 71. minucie błędy w defensywie gospodarzy wykorzystał po centrze z rzutu wolnego Przemysław Banaszak.

W dalszej fazie konfrontacji na bohatera meczu wyrósł bramkarz Górnika, Maciej Gostomski, który popisał się kilkoma świetnymi robinsonadami. Ślęza próbowała zdobyć bramkę kontaktową, ale w ekipie gospodarzy brakowało skuteczności lub po prostu szczęścia.

W samej końcówce łęcznianie mogli podwyższyć prowadzenie, ale świetnie interweniował golkiper Ślęzy, Kais Al-Ani po uderzeniu z kilku metrów Śpiączki. Ostatecznie przedstawiciel zaplecza PKO BP Ekstraklasy wygrał 2:0 i awansował do 1/8 finału Fortuna Pucharu Polski.

Ślęza Wrocław - Górnik Łęczna 0:2 (0:0)

Bramki: Bartosz Śpiączka 64, Przemysław Banaszak 71

Ślęza: Al-Ani – Stańczak (65. Stempin), Diduszko (74. Wawrzyniak), Szydziak, Traczyk (65. Kotyla), Dyr (74. Bohdanowicz), Olejniczak, Stępień, Samiec, Muszyński, Kluzek (74. Gil)

Górnik: Gostomski – Midzierski, Orłowski (78. Stromecki), Pajnowski, Tymosiak (61. Śpiączka), Kalinkowski (78. Cierpka), Struski (78. Kukułowicz), Banaszak, Krykun, Goliński (54. Stasiak), Rozmus

Skrót meczu w załączonym materiale wideo.