PlusLiga: Trwa fatalna passa Stali Nysa

W poniedziałkowym meczu PlusLigi ekipa Stali Nysa przegrała we własnej hali z MKS-em Będzin 2:3.

W poniedziałkowym meczu PlusLigi ekipa Stali Nysa przegrała we własnej hali z MKS-em Będzin 2:3. Gospodarze prowadzili już 2:1 w setach oraz 21:17 w czwartej partii, ale nie potrafili dopiąć swego i tym samym ponieśli siódmą porażkę w tym sezonie, będąc wciąż bez wygranej. Dla gości to drugie zwycięstwo z rzędu.

Na początku pierwszego seta ekipa z Będzina wyszła na dwupunktowe prowadzenie. Przy stanie 5:3 dla gości, siatkarze z Nysy przejęli jednak inicjatywę i m.in. dzięki skutecznej grze w bloku oraz na zagrywce zdobyli aż pięć "oczek" z rzędu, uzyskując wynik 8:5. MKS nie dawał za wygraną i szybko doprowadził do wyrównania 12:12, a po dotknięciu siatki przez Bartłomieja Lemańskiego, ekipa Jakuba Bednaruka odzyskała w następnej akcji prowadzenie.

W krótkim odstępie czasu szkoleniowiec gospodarzy, Krzysztof Stelmach poprosił o przerwę dla swojej drużyny, która straciła kontrolę nad meczem. Po sprytnej kiwce za blok Rafała Sobańskiego, zespół z Będzina prowadził 16:13. Kilkupunktowe prowadzenie przyjezdnych utrzymało się aż do samej końcówki pierwszej partii i mimo ambitnych prób miejscowych, to MKS cieszył się ze zwycięstwa w tej odsłonie.

Podrażnieni siatkarze z Nysy od mocnego uderzenia rozpoczęli drugiego seta. Po potrójnym bloku Stal prowadziła bowiem 4:0 i szybko o czas dla swojego zespołu poprosił Bednaruk. Jak się później okazało, był to decydujący moment w tej partii, ponieważ w dalszej fazie rywalizacji gospodarze nie pozwolili już rywalom na dogonienie się. W pewnym momencie przewaga Stali była już bardzo wysoka - 14:7. Świetnie za zagrywce spisał się Łukasz Łapszyński. Gospodarze w pełni kontrolowali przebieg wydarzeń i błyskawicznie doprowadzili do remisu w meczu.

Trzeci set rozpoczął się od wyrównanej gry, która długo toczyła się punkt za punkt. Wynik oscylował wokół remisu i wydawało się, że tym razem będziemy świadkami zaciętej końcówki. Nic bardziej mylnego. Tym, który znowu zrobił różnicę był Łapszyński w polu serwisowym. Przy jego zagrywce będzinianie mieli olbrzymie problemy z wyprowadzeniem ataku, a Stal wyszła na prowadzenie 20:14. Na finiszu gospodarze mieli spore problemy z utrzymaniem tej przewagi. MKS za sprawą m.in. dobrej postawy Jose Ademara Santany niemal nie doprowadził do remisu, zbliżając się do adwersarzy na jeden punkt! Ostatecznie ekipa Stelmacha wyszła z opresji i po błędzie Thiago Pontesa zwyciężyła seta.

Czwarta odsłona dostarczyła zdecydowanie najwięcej emocji, ponieważ zakończyła się grą na przewagi. Najpierw obie drużyny długo toczyły wyrównaną grę, następnie Stal odskoczyła na cztery punkty i prowadziła już 21:17. To kazało sugerować, że gospodarze zmierzają po upragnione zwycięstwo, ale MKS walczył do końca i doprowadził do wspomnianej gry na przewagi. W niej zepół Bednaruka poszedł za ciosem, wywalczając piłkę setową. Bohaterem ostatniej akcji okazał się Tomasz Kalembka, który popisał się asem serwisowym. Dzięki temu będzinianie rzutem na taśmę wrócili z dalekiej podróży i zafundowali sobie oraz przeciwnikom tie-breaka!

A w nim od pierwszych piłek inicjatywa należała do gospodarzy. Po mocnej zagrywce Michała Filipa Stal prowadziła 6:3, ale już na zmianie stron tylko 8:7. To zwiastowało ciekawą końcówkę. Sprawy w swoje ręce wziął Santana, który był skuteczny w ataku, a także w kluczowym momencie popisał się asem serwisowym. To dało przewagę gościom, którzy utrzymali ją do samego końca. Mecz skończył się efektownym blokiem MKS-u.