Formuła 1: Seria W dla kobiet wystartuje w sezonie 2021

Moto
Formuła 1: Seria W dla kobiet wystartuje w sezonie 2021
fot. PAP
W sezonie 2021 odbędzie się osiem wyścigów samochodowych serii W, w której startują wyłącznie kobiety. Wszystkie będą rozegrane na torach F1 w weekendy, gdy odbędą się także zawody Grand Prix.

W sezonie 2021 odbędzie się osiem wyścigów samochodowych serii W, w której startują wyłącznie kobiety. Wszystkie będą rozegrane na torach F1 w weekendy, gdy odbędą się także zawody Grand Prix - potwierdził w czwartek dyrektor zarządzający Formuły 1 Ross Brawn.

"Jest niezwykle ważne, aby każdemu dać szansę na osiągnięcie najwyższego poziomu w motorsporcie. Seria W udowodni, że zdominowany aktualnie przez mężczyzn sport samochodowy, może być także domeną kobiet" - dodał Brawn.

 

Jeszcze nie zdecydowano jak będzie wyglądał kalendarz serii W, ani w których z 23 zaplanowanych wyścigów F1 pojadą także kobiety.

 

"Chcemy, aby seria W była w pełni profesjonalna, ale także dawała kibiców rozrywkę. Powinna także stać się kluczowym, domyślnym krokiem dla każdej kobiety-kierowcy wyścigowego, która chce zrobić profesjonalną karierę" - zadeklarowała założycielka i dyrektor generalna serii W Catherine Bond Muir. Dodała także, że inauguracji nie można się spodziewać już w marcu podczas Grand Prix Australii, gdyż na tak wczesny start zawodniczki nie zdążą się przygotować.

 

Zobacz także: Formuła 1: Jest kalendarz na 2021 rok. Rekordowa liczba wyścigów

 

Seria W zadebiutowała na torach F1 już w 2019 roku. Wtedy w klasyfikacji generalnej zwyciężyła Brytyjka Jamie Laura Chadwick. W 2020 w powodu pandemii koronawirusa wyścigi odwołano.

 

W serii W zawodniczki będą rywalizowały za kierownicami bolidów Formuły 3 z silnikami o pojemności 1,8 litra. Wyścigi będą dawały możliwość zdobywania punktów do super licencji FIA wymaganej w wyścigach F1.

KN, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie