Dożywotnie emerytury dla piłkarzy Salwadoru z mistrzostw świata

Piłka nożna
Dożywotnie emerytury dla piłkarzy Salwadoru z mistrzostw świata
fot. PAP
W jednym z meczów MŚ ekipa Salwadoru przegrała aż 1:10 z Węgrami.

Piłkarze reprezentacji Salwadoru z mistrzostw świata w 1970 i 1982 roku dostaną dożywotnie emerytury w wysokości 600 dolarów oraz jednorazową premię 2000 dol. Projekt ustawy, którą przegłosował parlament, ma jeszcze podpisać prezydent Nayib Bukele.

To jedyne mundiale, w których uczestniczyła reprezentacja tego niewielkiego kraju (21 tys. km kwadratowych) zbliżonego wielkością do woj. podlaskiego. Na MŚ w 1970 r. pojechało 16 zawodników, a w 1982 już 22 graczy.

 

Salwadorowi nie udało się wygrać żadnego z trzech meczów na obydwu turniejach - w Meksyku i w Hiszpanii. W ustawie zapisano, że emerytura, która ma być wypłacana od 2021 r., została przyznana „w uznaniu długiej i niezwykłej kariery sportowej”.

 

„Mówiąc o drużynach z 1970 i 1982 roku myślimy o heroizmie, miłości do stroju narodowego i kibiców, a to oznacza godne reprezentowanie Salwadoru" - zadeklarował jeden z posłów partii lewicowej.

 

Zobacz także: El. MŚ 2022: Wymęczone zwycięstwo Brazylii. Arturo Vidal dał wygraną Chile

 

Salwador ma 6,4 mln mieszkańców. Reprezentacja tego kraju była pierwsza, która uzyskała awans na MŚ w Meksyku spośród państw Ameryki Środkowej.

 

W turnieju w 1970 roku Salwador uległ kolejno: Belgii 0:3, Meksykowi 0:4 i ZSRR 0:2, a 12 lat później w Hiszpanii przegrał z Węgrami 1:10, Belgią 0:1 i Argentyną 0:2. Jedyną bramkę w mistrzostwach świata zdobył Luis Ramirez Zapata.

KN, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie