Liga VTB koszykarzy: Sensacyjna wygrana Zastalu

Koszykarze Zastalu Enea BC pokonali w Zielonej Górze rosyjski Uniks Kazań 92:86.

Koszykarze Zastalu Enea BC pokonali w Zielonej Górze rosyjski Uniks Kazań 92:86 (25:18, 21:17, 20:24, 26:27) w swoim siódmym meczu w Zjednoczonej Lidze VTB. To pierwsze zwycięstwo polskiej drużyny nad Uniksem w historii VTB. Mistrz Polski ma dwie wygrane i pięć porażek.

Zielonogórzanie rozegrali jeden z najlepszych meczów w rozgrywkach VTB. Prowadzili do przerwy zdecydowanie (w 15. minucie 36:22, po 20 minutach 46:35) i zdołali, mimo agresywnej gry rywali, utrzymać wygraną w drugiej części.

Bohaterem był duński rozgrywający mistrzów Polski Gabriel Lundberg, który uzyskał 32 punkty, w tym 10 ostatnich w spotkaniu.

Na trzy i pół minuty przed końcem Rosjanie pierwszy raz doprowadzili do remisu - 77:77. Potem było jeszcze 80:80 i 82:82 na 70 sekund przed końcem czwartej kwarty.

W dwóch kolejnych rzutach zza linii 6,75 m Lundberg był bezbłędny, a w następnych akcjach, faulowany, wykorzystywał pewne rzuty wolne.

W sumie trafił 5 z 9 za dwa, 6 z 9 za trzy i wszystkie pięć wolnych. Miał też pięć asyst. Double-double zapisał amerykański środkowy Zastalu Geoffrey Groselle - 17 pkt i 10 zbiórek.

Kolejne spotkanie w lidze VTB podopieczni chorwackiego trenera Żana Tabaka powinni rozegrać 6 grudnia w Krasnojarsku z Jenisejem.

W tabeli ligi VTB prowadzi Zenit (6-0). Zastal (2-5) zajmuje 10. lokatę.

Zastal Enea BC Zielona Góra - Zenit Sankt Petersburg 92:86 (25:18, 21:17, 20:24, 26:27)

Zastal Enea: Gabriel Iffe Lundberg 32, Geoffrey Groselle 17, Kris Richard 16, Rolands Freimanis 15, Blake Reynolds 8, Marcel Ponitka 4, Janis Berzins 0, Filip Put 0, Łukasz Koszarek 0

Najwięcej dla Uniksu: Okoro White 22, Marar Smith 18, Jordan Morgan 16