PlusLiga: Emocje tylko w trzecim secie. Jastrzębski Węgiel pewnie pokonał Cuprum

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla odnieśli kolejne zwycięstwo.

W meczu 13. kolejki PlusLigi Jastrzębski Węgiel pokonał Cuprum Lubin 3:0. Dwa pierwsze sety zakończyły się zdecydowanym zwycięstwem gospodarzy. Na większe emocje trzeba było czekać do trzeciej partii, którą zwieńczyła rywalizacja na przewagi.

7 zwycięstw – 1 porażka to bilans jastrzębian przed tym spotkaniem. Goście niemal odwrotnie 1 zwycięstwo – 8 porażek... Nietrudno było więc wskazać faworyta tej konfrontacji i gospodarze już od pierwszych akcji zaczęli wywiązywać się z tej roli (4:1, 9:5). Byli skuteczniejsi w ataku, lepiej też prezentowali się w polu zagrywki i w środkowej części seta uzyskali już wyraźną przewagę (15:8 – po dwóch asach serwisowych Jurija Gladyra). W końcówce kontrolowali sytuację. Piłkę setową wywalczył Gladyr (24:15), a ostatni punkt dołożył skutecznym atakiem Yacine Louati (25:17).

Na początku drugiej odsłony lubinianie postawili się gospodarzom. Tym razem to oni zaczęli nękać rywali zagrywką, a Nikołaj Penczew (4:5) i Adam Lorenc (6:10) punktowali bezpośrednio z pola serwisowego. Goście przeważali do stanu 8:12, później na parkiecie dominowali jastrzębianie, a o ich zdecydowanym zwycięstwie przesądziły dwie punktowe serie. Najpierw wygrali pięć akcji z rzędu i uzyskali przewagę (13:12). Później popisali się serią dziewięciu(!) punktów z rzędu (od 15:14 do 24:14), przy serwisach Mohameda Al Hachdadiego. Marokańczyk trzy oczka z tej puli zdobył bezpośrednio z zagrywki, on też skutecznym atakiem ustalił wynik seta na 25:15.

W trzecim secie siatkarze Cuprum długo dotrzymywali kroku przeciwnikom. W środkowej części jastrzębianie odskoczyli na cztery oczka (14:10), goście jednak nie rezygnowali i zniwelowali te straty (19:19). Po raz pierwszy w tym spotkaniu doszło do emocjonującej końcówki seta. Gospodarze mieli piłkę meczową przy stanie 24:23, ale lubinianie doprowadzili do rywalizacji na przewagi. Co więcej, po asie serwisowym Ronalda Jimeneza mieli piłkę setową (24:25). Jastrzębianie zdołali jednak wygrać tę wojnę nerwów, a ostatni punkt zdobył bezpośrednio z zagrywki Gladyr (28:26).

Najwięcej punktów: Mohamed Al Hachdadi (15), Rafał Szymura (11), Jurij Gladyr (10) – Jastrzębski Węgiel; Ronald Jimenez (9) – Cuprum. MVP: Jurij Gladyr.

Jastrzębski Węgiel – Cuprum Lubin 3:0 (25:17, 25:15, 28:26)

Jastrzębski Węgiel: Eemi Tervaportti, Yacine Louati, Jurij Gladyr, Mohamed Al Hachdadi, Rafał Szymura, Michał Szalacha – Jakub Popiwczak (libero) oraz Jakub Bucki, Lukas Kampa, Michał Gierżot. Trener: Luke Reynolds.

Cuprum: Miguel Tavares Rodrigues, Nikołaj Penczew, Przemysław Smoliński, Adam Lorenc, Daniel Oliveira, Dawid Gunia – Kamil Szymura (libero) oraz Ronald Jimenez, Kamil Maruszczyk, Bartosz Makoś (libero), Szymon Jakubiszak. Trener: Marcelo Fronckowiak.