Do końca roku imprezy sportowe we Francji bez kibiców

Inne
Do końca roku imprezy sportowe we Francji bez kibiców
fot. PAP
Do końca roku wszystkie imprezy sportowe we Francji będą się odbywały bez udziału kibiców.

Do końca roku wszystkie imprezy sportowe we Francji będą się odbywały bez udziału kibiców - potwierdził prezydent Emmanuel Macron podczas wtorkowej wideokonferencji z klubami i stowarzyszeniami sportowymi.

Powodem jest aktualnie ekstremalnie trudna sytuacja związana z pandemią koronawirusa, która zdecydowanie pogorszyła się po tym, gdy na przełomie sierpnia i września władze znacznie zmniejszyły ograniczenia związane z Covid-19.

 

Podczas trwającego ponad dwie godziny spotkania Macron przyznał, że zdaje sobie sprawę z problemów, jakie obecnie ma sektor sportu, rekreacji i wypoczynku. Prezydent obiecał pomoc finansową, całkowicie ma ona wynieść nawet około 400 mln euro, z czego 15 mln znajdzie się tzw. "funduszu awaryjnym" do natychmiastowego wykorzystania przez najbardziej potrzebujących.

 

ZOBACZ TAKŻE: Najlepszy występ Francuzów od czasu zdobycia mistrzostwa świata?

 

Macron zapowiedział, że jeżeli sytuacja pandemiczna będzie się poprawiała, to już w grudniu być może uda się w ograniczonym zakresie zorganizować zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży, które będą finansowane od 2021 roku przez rodziców w tzw. "karnetu sportowego", jaki wszyscy rodzice otrzymają ze środków budżetowych.

 

O pomoc dla sportu zwrócił się do prezydenta Francuski Komitet Olimpijski (CNOSF) i część parlamentarzystów. Jak wynika z badań, od września już ponad 20 procent członków francuskich klubów sportowych, których jest około 300 tysięcy, zrezygnowało z płacenia składek. Wiele z powodów finansowych musiało zakończyć działalność, pozostałe, jeżeli nie otrzymają finansowego wsparcia, także w większości ogłoszą upadłość.

 

O wsparcie dla sportu apelował także przewodniczący komitetu organizacyjnego igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich Paryż 2024, Tony Estanguet.

 

"Musimy minimalizować skutki społeczne pandemii, z których dzisiaj jeszcze sobie nie zdajemy sprawy. Mogą być one bardzo trudne dotkliwe przez nadchodzące lata. A tego nikt nie chce, Francja musi żyć sportem" - powiedział Estanguet. 

PN, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie