El. Euro U21: Polacy bez awansu. Wygrana z Łotwą nie wystarczyła

Reprezentacja Polski do lat 21 wygrała w Łodzi Łotwą 3:1 w ostatnim meczu eliminacji mistrzostw Europy.

Piłkarze reprezentacji Polski do lat 21 wygrali w Łodzi Łotwą 3:1 (0:0) w ostatnim meczu eliminacji mistrzostw Europy. Biało-Czerwoni zajęli drugie miejsce w grupie i mieli matematyczne szansę na awans. Niestety w innych meczach wyniki nie potoczyły się na korzyść drużyny Macieja Stolarczyka i tym samym kadra U-21 nie pojedzie na młodzieżowy turniej.

Zwycięstwo z najsłabszym grupowym rywalem pozwoliło polskiej drużynie utrzymać drugie miejsce w grupie 5. i tym samym zachować nadzieję na awans do finałowego turnieju w Słowenii i na Węgrzech. Niestety Dania zremisowała swój mecz z Rumunią (1:1), pozbawiając Polaków szans na udział w młodzieżowych mistrzostwach Europy.

Wszystkie gole podopieczni debiutującego we wtorek trenera Macieja Stolarczyka zdobyli w drugiej połowie, która w ich wykonaniu była dużo lepsza niż pierwsza część gry. Wynik w 48. minucie efektownym uderzeniem nożycami po zagraniu Sebastiana Kowalczyka otworzył Bartosz Białek. Następnie prowadzenie po rzucie rożnym podwyższył strzałem głową obrońca Jakub Kiwior. Autorem ostatniego trafienia dla biało-czerwonych w tych eliminacjach był zaś Patryk Klimala. Napastnik Celtiku Glasgow wykończył sytuację Dawida Kurminowskiego, którego zatrzymał występujący w pierwszoligowym Stomilu Olsztyn Vjaceslavs Kudrjavcevs.

W końcówce błąd obrony polskiego zespołu wykorzystał Marko Regza. Łotysze bramce Radosława Majeckiego zagrozili też przed przerwą. Stworzyli wówczas dwie groźne sytuacje, w których dobrze spisał się polski bramkarz.

Polacy w zakończonych eliminacjach odnieśli sześć zwycięstw oraz dwukrotnie przegrali i zremisowali. Zdobyli 20 punktów, o trzy mniej od zwycięzcy grupy Rosji.

W mistrzostwach Europy, które w 2021 roku odbędą się w Słowenii i na Węgrzech, weźmie udział 16 drużyn. Awans wywalczą triumfatorzy każdej z dziewięciu grup oraz pięć zespołów z drugich miejsc. Udział mają zapewniony obaj gospodarze.

Polska – Łotwa 3:1 (0:0)

Bramki: Bartosz Białek (48'), Jakub Kiwior (61'), 3:0 Patryk Klimala (71') - Marko Regza (89')

Żółte kartki: Patryk Dziczek, Filip Marchwiński, Mateusz Bogusz - Ivo Minkevics, Kristaps Liepa.

Sędzia: Dragan Petrovic (Bośnia i Hercegowina). Mecz bez udziału publiczności.

Polska: Radosław Majecki - Robert Gumny, Kamil Piątkowski, Jakub Kiwior, Tymoteusz Puchacz - Michał Skóraś (80. Patryk Szysz), Mateusz Bogusz, Patryk Dziczek, Sebastian Kowalczyk (62. Dawid Kurminowski)- Filip Marchwiński (85. Szymon Czyż), Bartosz Białek (62. Patryk Klimala)